Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego? Zachęty rządowe w postaci dopłat przeważyły o popularności pomp ciepła w Polsce, nie dziwi więc fakt, że właściciele domów mają masę pytań w tym temacie, aby móc świadomie podjąć decyzję o zakupie tej ekologicznej technologii grzewczej. Jeśli zastanawiasz się nad niedrogimi możliwościami ogrzewania i chłodzenia domu lub obniżeniem rachunków za ogrzewanie wody użytkowej, bez wątpienia powinieneś rozważyć system pompy ciepła powietrze-woda.
Jakie są najlepsze pompy ciepła powietrzne? Warto mieć na uwadze fakt, że potrzeby Polaków w zakresie ogrzewania, chłodzenia domu i ciepłej wody użytkowej są różne, a branża pompy ciepła stale się rozwija. Ale jeśli poszukujesz niezawodnego urządzenia, oto krótki ranking producentów pomp ciepła powietrze-woda, których urządzenia w 2022 roku uzyskały wiele pozytywnych opinii.
- Pompa ciepła powietrze woda – jak działa?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?
- COP i SCOP pompy ciepła
- Ranking pompy ciepła powietrze-woda – producenci
- Najlepsza pompa ciepła powietrze woda – podsumowanie
Pompa ciepła powietrze woda – jak działa?
Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Istnieje ponad 100% prawdopodobieństwo, że większość z nas codziennie korzysta z technologii pomp ciepła, nawet o tym nie wiedząc. Warto bowiem pamiętać, że lodówki i klimatyzatory działają zgodnie z tą samą zasadą co pompa ciepła. Powietrzna pompa ciepła pobiera energię cieplną z biosfery, a najważniejszymi elementami konstrukcji maszyny cieplej są: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik.
Powietrzna pompa ciepła powietrze-woda działa poprzez pompowanie ciepła z jednego miejsca do drugiego, za pomocą sprężarki i struktury cyrkulacyjnej czynnika chłodniczego, przez który ciepło jest pobierane ze źródeł zewnętrznych i transportowane do obiegu grzewczego i do zbiornika z gorącą wodą. Jeśli pompa ciepła posiada funkcję chłodzenia, proces ten jest odwrócony, tzn. czynnik chłodniczy odzyskuje ciepło z wody instalacyjnej i odprowadza je na zewnątrz budynku.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?
W katalogach produktów, producenci pomp ciepła stosują różne wskaźniki wydajności, co może sprawić, że zrozumienie wydajności systemu pompy ciepła będzie nieco mylące dla osoby kupującej ten sprzęt po raz pierwszy. Przeglądając online oferty krajowych i zagranicznych producentów pomp ciepła (np. Buderus, Kaisai, Stiebel-Eltron, Samsung, NETSU) napotykamy zwykle krótki opis parametrów sprzętu i m.in. takie informacje jak:
- model urządzenia,
- funkcje (np. ogrzewanie, c.w.u., klimatyzacja)
- system (np. powietrze-woda),
- moc grzewcza w kW,
- współczynnik COP,
- moc elektryczna w kW,
- maksymalna temperatura zasilania,
- wymiary dł/szer/wys,
- poziom hałasu, dB(A),
- masa w kg,
- czynnik roboczy,
- zasilanie V/Hz.
Aby odpowiednio zwymiarować system pompy ciepła do domu, ważne jest zrozumienie swoich potrzeb związanych z ogrzewaniem pomieszczeń i wody użytkowej oraz możliwości uzyskania klimatyzacji z pompy ciepła. Podczas wyboru pompy ciepła zalecane jest zatrudnienie specjalistów w celu wykonania wymaganych obliczeń (tzw. kalkulator). Wybór pompy ciepła to złożony proces, dlatego ważne jest, aby zawsze szukać pomocy profesjonalnej firmy. Należy pamiętać, że firmy montujące pompy ciepła są fachowo przeszkolone w kwestii – w jaki sposób dobrać moc pompy ciepła do konkretnego domu i dopiero na podstawie kompleksowej oceny zaproponują odpowiedni system.
COP i SCOP pompy ciepła
Dzięki stale rozwijającej się technologii i rosnącemu zapotrzebowaniu, w Polsce są dostępne różne rodzaje pomp ciepła. Wydajność pompy ciepła liczy się według dość skomplikowanego wzoru COP = QHP / EEL (COP współczynnik efektywności pompy, QHP ciepło oddawane przez pompę wyrażone, EE energia elektryczna pobierana przez pompę). Trzeba również pamiętać, że wydajność pompy ciepła jest tym większa, im mniejsza jest różnica między ciepłem uzyskanym ze źródła, a przekazanym do instalacji grzewczej (różnica temperatur dolnego i górnego źródła).
Z kolei, współczynnik SCOP umożliwia wyliczenie, ile prądu zużyje pompa ciepła w ciągu danego okresu. To stosunek ilości energii cieplnej, dostarczanej do ogrzewania budynku, do wielkości wykorzystanej przy tym energii elektrycznej w przeciągu określonego czasu. Współczynniki COP i SCOP to z pewnością najważniejsze parametry używane do oceny wydajności pompy ciepła, a im wyższe COP, tym lepsza pompa. Przykładowo, jeśli COP pompy wynosi 4, to oznacza, że aby uzyskać 4 kW ciepła, pompa zużyje 1 kW energii elektrycznej. Ale wypada dodać, że jest to wynik uzyskany przez producenta, w sterylnych warunkach laboratoryjnych.
Ranking pompy ciepła powietrze woda – producenci
Najpopularniejsi producenci powietrznych pomp ciepła powietrze-woda w Polsce, to m.in. firmy:
- Buderus – pompy ciepła typu powietrze-woda, modele Logatherm, które zapewniają: ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę,
- Stiebel Eltron – seria HPA-O, monoblokowe pompy ciepła powietrze-woda służące do ogrzewania i chłodzenia domu i c.w.u.,
- Netsu – pompy ciepła typu powietrze-woda i serie: URUZ MONOBLOK i FEHU SPLIT, które są przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej;
- Kaisai – pompy ciepła powietrze-woda z serii Arctic marki KAISAI to modele typu monoblock, grzanie, chłodzenie i c.w.u.,
- Samsung – pompy ciepła zarówno w postaci monobloku, jak i w wersji split, a powietrzne pompy ciepła z serii EHS zapewniają system ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń.
Najlepsza pompa ciepła powietrze-woda – podsumowanie:
W powyższym rankingu przedstawionych zostało tylko kilku czołowych producentów pomp ciepła powietrze-woda. Decydując się na montaż systemu pompy ciepła w swoim domu, oczywiście trzeba znać renomę producenta, ale warto też pamiętać, że jeden model pompy ciepła nie pasuje do wszystkich domów w Polsce. Pompa ciepła, która jest zamontowana u Twojego sąsiada, może być “za mocna” dla Twojego domu!
Nie wiesz, jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej rodziny? Potrzebujesz więcej informacji na temat – która pompa ciepła ma najlepszy COP?, jaka pompa ciepła powietrzna do domu 150m2?, jaka pompa ciepła 8 kW?, jaki powinien być COP w pompie ciepła?, jaka pompa ciepła wysokotemperaturowa sprawdzi się w Twoim domu?
Jeśli szukasz sposobów na najtańsze, innowacyjne ogrzewanie domu – pomp ciepła powietrze-woda przeznaczonych do użytku domowego lub komercyjnego, to skontaktuj się z nami! Umów się na wizytę online lub zadzwoń do nas już dziś! Sprawdź, co w Dystrybutor OZE możemy dla Ciebie zrobić i jakie systemy pomp ciepła – jesteśmy w stanie Ci zaproponować!
Sprawdź również: firmy montujące pompy ciepła ranking