Pompy ciepła to wypróbowana technologia, zdolna do zapewnienia całorocznej kontroli komfortu cieplnego w domu, poprzez ogrzewanie pomieszczeń – zimą i chłodzenie – latem, a niekiedy tylko podgrzewanie wody dla potrzeb domowników. Pompy ciepła mogą być doskonałym wyborem w różnych zastosowaniach w Polsce, w nowych domach, jak i w przypadku modernizacji istniejących już systemów ogrzewania i chłodzenia w budynkach. Klimatyzacja z pompy ciepła również stanowi ciekawą opcję, ponieważ koszt przejścia z systemu tylko chłodzącego na pompę ciepła jest zwykle dość niski.
Jeśli zastanawiasz się nad możliwościami ogrzewania i chłodzenia domu lub obniżeniem rachunków za energię, którą podgrzewasz wodę użytkową, bez wątpienia powinieneś rozważyć system pompy ciepła. Biorąc jednak pod uwagę bogactwo różnych typów pomp ciepła i dostępnych w Polsce opcji do wyboru, należy przyjrzeć się bliżej kwestii: “zielona” energia cieplna, powietrzna i gruntowa pompa ciepła, pompa ciepła cwu i zastanowić – jak wybrać pompę ciepła?
Table of Contents
Pompy ciepła w Polsce
Pompy ciepła to urządzenia o napędzie elektrycznym, które działają poprzez pompowanie ciepła z jednego miejsca do drugiego za pomocą sprężarki i struktury cyrkulacyjnej ciekłego lub gazowego czynnika chłodniczego, przez który ciepło jest pobierane ze źródeł zewnętrznych i wpompowane do pomieszczeń w budynku. Powietrzna pompa ciepła pobiera żar słoneczny z biosfery, a gruntowa pompa ciepła wykorzystuje ziemię, wodę gruntową lub oba te źródła jako “ kopalnię” energii cieplnej. W gruntowym wymienniku ciepła stosowana jest ciecz i jest to woda gruntowa lub środek przeciw zamarzaniu, a energia cieplna przekazywana z gruntu do cieczy jest dostarczana do pompy ciepła za pomocą wymiennika ciepła.
Pompy ciepła, zarówno te powietrzne, jak i gruntowe są obecnie najlepszym rozwiązaniem dla tych rodzin, które nie chcą korzystać podczas ogrzewania domu z sieci gazowej czy elektrycznej i poszukują w 2022 roku odnawialnej alternatywy dla drogiego oleju opałowego, węgla i drewna. Świadomy wybór źródła ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji przy budowie czy modernizacji domu w Polsce, a że “zielona” energia jest teraz w modzie, to i grupa odbiorów ekologicznych technologii stale się zwiększa.
Rządowe projekty wsparcia (dofinansowanie do pomp ciepła) sprawiły, że wiele osób w Polsce chce zainwestować w systemy pomp ciepła. Doskonale wykorzystali tę sytuację producenci pomp ciepła. Krajowy tzw. niezależny ranking pomp ciepła jest nieustannie aktualizowany, a pytania typu – jakiej firmy pompę ciepła wybrać, która pompa ciepła ma najlepszy COP, jaka pompa ciepła monoblok, jak dobrać pompę ciepła do nowego domu, jak dobrać pompę obiegową do co, ile wynosi COP pompy ciepła, jaka pompa ciepła do domu 160m2 – są ciągle zadawane w dyskusjach na niejednym, tematycznym forum internetowym.
Oferta producentów pomp ciepła
W katalogach produktów w Internecie, producenci pomp ciepła stosują przeróżne wskaźniki wydajności, co może sprawić, że zrozumienie efektywności systemu pompy ciepła będzie nieco mylące dla osoby kupującej sprzęt po raz pierwszy. Przeglądając online oferty krajowych i zagranicznych producentów pomp ciepła (np.: Bosch, Panasonic, Heiztechnik, Stiebel Eltron, Mitsubishi Electric, Exotherm, Netsu, F.H.Gejzer, ZMK SAS, itp.) napotykamy zwykle krótką charakterystykę sprzętu i m.in. takie informacje jak:
- model urządzenia,
- funkcje (np. ogrzewanie, c.w.u., klimatyzacja)
- system (np. powietrze-woda,
- moc grzewcza w kW,
- współczynnik COP,
- moc elektryczna w kW,
- maksymalna temperatura zasilania,
- wymiary dł/szer/wys,
- poziom hałasu, dB(A),
- masa w kg,
- czynnik roboczy,
- zasilanie V/Hz.
Pompy ciepła w Polsce to bez wątpienia bardzo różnorodna oferta, a dodatkowo niektóre modele pomp ciepła są wyposażone w silniki o zmiennej lub podwójnej prędkości w wentylatorach wewnętrznych (dmuchawy), wentylatorach zewnętrznych lub nawet mają 2 rodzaje. Niektóre dostępne w Polsce pompy ciepła są wyposażone w schładzacz, który odzyskuje ciepło odpadowe z trybu chłodzenia pompy ciepła i wykorzystuje je bezpośrednio do podgrzewania wody i robi to nawet 3x wydajniej niż zwykły, elektryczny podgrzewacz wody.
Wybrane modele pomp ciepła w Polsce posiadają nawet czujnik do sterowania obiegiem solarnym, a w innych, w standardzie z urządzeniem oferowane są zabezpieczenia antykorozyjne, które gwarantują wydłużoną żywotność zbiornika. Obecnie istnieje również możliwość zakupu regulatora pokojowego współpracującego bezpośrednio z regulatorem pompy ciepła.
Pompa ciepła – jak wybrać?
Jaką pompę ciepła wybrać do domu? Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na takt, że chociaż wielu właścicieli domów uważa ten temat za dość trudny do zrozumienia, to ogólny poziom “dopasowania” pomp ciepła do budynków w Polsce, znacznie wzrósł w ostatnich latach. Wynika to w głównej mierze ze zrozumienia tej technologii przez instalatorów pomp ciepła i oczywiście z rozwoju tej branży. W Polsce, grupa osób zainteresowanych montażem pompy ciepła w domu również się zwiększyła i w 2022 roku, z oferty – pompy ciepła – konsultacje, projektowanie instalacji, odwiert pod pomy ciepła, sprzedaż, montaż i serwis mogą skorzystać nie tylko klienci biznesowi tzn. firmy, ale także osoby prywatne.
Jak wybrać pompę ciepła? Przy obecnej konkurencji nie jest to z pewnością łatwe zadanie! Dobór systemu pompy ciepła powinien być zawsze dostosowany do:
- warunków klimatu,
- istniejącego już systemu ogrzewania w domu,
- spełniać cele instalacji, którymi mogą być np.: oszczędności energii grzewczej lub zastąpienie istniejącego układu podgrzewania wody użytkowej.
Nie podlega dyskusji fakt, że wybór pompy ciepła do konkretnego budynku to dość złożona sprawa. Z reguły, pracownik firmy montującej pompy ciepła, po wstępnej konsultacji, udaje się na teren nieruchomości, gdzie robi pomiary i “zbiera” potrzebne dane. Profesjonalne firmy instalujące pompy ciepła w Polsce, dopiero na podstawie tej kompleksowej oceny zaproponują maszynę cieplną, która najlepiej zda egzamin w budynku, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak np.:
- jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w domu,
- czy pompa ciepła będzie jedynym urządzeniem grzewczym w budynku,
- czy w systemie grzewczym będą pracować 2 urządzenia.
Pojawią się również pytania o inne potrzeby domowników, takie jak: podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim. Inne rzeczy, które fachowcy wezmą pod uwagę, to np. rodzaj posiadanych elementów centralnego ogrzewania: kaloryfery, systemy ogrzewania podłogowego, grzejniki konwektorowe i inne.
Jaka pompa ciepła – gruntowa czy powietrzna?
W Polsce, gdzie panuje klimat umiarkowany najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wybór energii “ukrytej” w gruncie. Ale w ostatnich latach technologia powietrznych pomp ciepła rozwinęła się tak bardzo, że obecnie ten rodzaj pompy stanowi uzasadnioną alternatywę ogrzewania pomieszczeń w chłodniejszych regionach kraju. Ponadto specjalny rodzaj powietrznych pomp ciepła generuje ciepłą i zimną wodę zamiast powietrza, co pozwala na stosowanie pompy z systemami ogrzewania podłogowego w trybie ogrzewania.
Wypada dodać, że kwestia, czy geotermalna, ziemna pompa ciepła jest odpowiednia dla konkretnego domu, będzie zależeć w głównej mierze od wielkości działki, podłoża i ukształtowania terenu wokół domu. Oczywiście, na świecie (np. w Kanadzie i w Szwecji), gruntowe lub wodne pompy ciepła mogą być używane w bardziej ekstremalnych klimatach niż powietrzne pompy ciepła, ale w Polsce, z obu systemów zadowolenie klientów jest bardzo wysokie. Bez wątpienia, faktyczne oszczędności w domowym budżecie będą zależeć od wielu czynników, ale obecnie, w Internecie dostępnych jest wiele stron typu – jaka pompa ciepła kalkulator, które umożliwiają szybkie oszacowanie, jakich oszczędności energii można oczekiwać w przypadku zastosowania konkretnej maszyny cieplnej.
Trzeba w tym miejscu zauważyć, że dystrybutorzy pomp ciepła w Polsce oferują różnorodne funkcje, a ich celem jest nie tylko zarobek, ale także promowanie ekologicznych rozwiązań w zakresie energii elektrycznej poprzez idealne dopasowanie sprzętu do ogrzania i oświetlenia domu i ułatwienie ludziom codziennego życia. W obecnych czasach, warto mieć na uwadze fakt, że pompy ciepła plus instalacje solarne to droga do darmowej energii. Łącząc pompy ciepła z panelami słonecznymi, można uczynić swój dom nie tylko ekologicznym, ale i samowystarczalnym!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła w 2022?
W domu o powierzchni 100m2, konfiguracja systemu pompy ciepła może wydawać się łatwym zadaniem, ale zwykle jeszcze łatwiej jest po prostu przekazać pewne rzeczy fachowcom i pozwolić im robić swoje. Profesjonalne firmy instalujące pompy ciepła wiedzą, jak wykonywać swoją “robotę” i dysponują potrzebną wiedzą na tematy – która pompa ciepła ma najlepszy COP, jaka pompa ciepła na 150 m kwadratowych, jaka pompa ciepła najlepsza do cwu i jaka pompa ciepła powietrzna najlepsza będzie w Twoim domu. Co więcej, w zależności od wielkości nowej pompy ciepła mogą być konieczne pewne przeróbki kanałów, aby uniknąć dodatkowego hałasu oraz zużycia energii przez wentylator i tylko profesjonalny instalator pomp ciepła będzie w stanie podjąć się tego zadania.
Opłaca się wiedzieć, że jeśli pompa ciepła w domu jest zbyt mała, system ogrzewania “dodatkowego” będzie nadal często używany i oszczędności energii nie będą z pewnością na oczekiwanym poziomie. W podobny sposób, jeśli pompa ciepła w domu jest “przewymiarowana” i pracuje nieefektywnie, tzn. maszyna wytwarza zbyt dużo ciepła, a jednostka ciągle włącza się i wyłącza, co prowadzi do nie tylko do dyskomfortu, ale i do zużycia komponentów pompy ciepła i niepotrzebnego poboru energii elektrycznej w trybie czuwania.
Warto też mieć na uwadze fakt, że w Polsce, w przypadku pomp ciepła, wszelkie prace przy obiegu czynnika chłodniczego mogą wykonywać tylko specjaliści z uprawnieniami f-gazowymi. Instalator pomp ciepła powinien przejść specjalny kurs i uzyskać certyfikat UDT, aby mógł on przeprowadzać: kontrolę szczelności, instalację, konserwację, serwisowanie i naprawę pomp ciepła. Jest to spowodowane tym, że pompy ciepła w Polsce należą do urządzeń podlegających wymaganiom ustawy F-gazowej oraz unijnego rozporządzenia F-gazowego. W praktyce może to oznaczać, że są 2 pompy ciepła o takim samym napełnieniu czynnikiem chłodniczym i jedna podlega ustawie F-gazowej i rozporządzeniu F-gazowemu, a druga już nie. Wiele osób w Polsce nie ma również wiedzy , że np. pompa SPLIT, która ma moc ponad 10 kW wymaga tzw. “karty produktu” i dodatkowo – regularnych kontroli szczelności.
Podsumowanie:
Jeśli rozważasz montaż pompy ciepła w swoim domu lub w firmie i niepokoją Cię duże koszty początkowe i negatywne opinie, to musisz zobaczyć “szerszą perspektywę”. Korzyści z montażu pompy ciepła wyraźnie wskazują, że na “dłuższą metę” stanowi ona przyszłościową inwestycję. Pompa ciepła to jedno z najbardziej efektywnych, niskoemisyjnych źródeł ciepła dla domu i jeszcze na dodatek, polski rząd pomoże Ci finansowo w przejściu na to rozwiązanie!
Szukasz wskazówek, bo nie wiesz, jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej rodziny? Potrzebujesz więcej informacji na temat – pompa ciepła cwu jaką wybrać? Jeśli interesują Cię pompy ciepła przeznaczone do użytku domowego lub komercyjnego, to skontaktuj się z nami! Umów się na wizytę online lub zadzwoń do nas już dziś! Sprawdź, co Dystrybutor OZE może dla Ciebie zrobić!