Eko ogrzewanie domu, tanie i nowoczesne technologie grzewcze, jak i ekologiczny styl życia – Zero Waste, stają się coraz bardziej naturalne dla milionów ludzi na całym świecie, ale zawsze jest coś więcej do zrobienia, jeśli chodzi o środowisko naturalne. Od recyklingu w celu ograniczenie zużycia surowców naturalnych, przez zaprzestanie marnowania żywności, po odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła do ogrzewania domu – istnieje wiele sposobów na “zielone” życie na co dzień!

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze w 2022? Przy obecnych cenach: prądu, gazu, węgla, oleju opałowego, ekogroszku i pelletu drzewnego, osiągnięcie odpowiedniej temperatury otoczenia w domu w Polsce, może być dość kosztowne. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zadaje sobie to pytanie i szuka sposobu, aby zredukować koszt ogrzewania domu do minimum. Czym najlepiej opłaca się ogrzewać dom w 2022 roku? Jakie są najnowsze technologie ogrzewania domu?

Ekologiczne ogrzewanie domu – technologia przyszłości

Komfort cieplny jest podstawową potrzebą każdego człowieka, a Polacy korzystają z wielu różnych rozwiązań, aby zwiększyć temperaturę w swoich mieszkaniach. Stare domy to zazwyczaj ogrzewanie w domu z lat 80-tych, tradycyjne piece na drewno i węgiel i żeliwne grzejniki. Źródła ciepła w domach w Polsce to duża rozpiętość urządzeń grzewczych: kotły na paliwa stałe i płynne, przez ogrzewanie gazowe i elektryczne, po kominki i kozy z płaszczem wodnym. Wypada jednak dodać, że w ostatnich latach, w kraju, wzrosło zainteresowanie budownictwem ekologicznym i szczególnie poszukiwane są najnowsze technologie do ogrzewania domu.

Pompa ciepła - kontakt

Świadomy wybór źródła ogrzewania domu jest obecnie jedną z najważniejszych decyzji przy budowie czy modernizacji własnych “czterech kątów”. Biorąc pod uwagę fakt, że “kopciuchy” są w Polsce wycofywane, paliwa kopalne stanowią problem, a biomasa też nie jest na dłuższą metę opłacalnym rozwiązaniem, to ekologiczne systemy grzewcze są z pewnością doskonałym wyborem. Warto jednak pamiętać, że choć, „czysta”, “zielona” energia cieplna jest teraz w modzie, to “wynalazki” do ogrzewania domu muszą zapewnić przynajmniej 2 rzeczy: zerową emisję CO2 i posiadać długą żywotność.

Wynalazki do ogrzewania domu

Najnowsze technologie ogrzewania domu, czyli posiadanie ekologicznego systemu centralnego ogrzewania, oznacza, że ​dom i ciepła woda użytkowa są ogrzewane w taki sposób, który nie wpływa na środowisko naturalne. Za emisje gazów cieplarnianych, takich jak: dwutlenek węgla (CO2) i tlenki azotu (NO i NO2) odpowiadają przede wszystkim paliwa kopalne (np. węgiel). Choć w Polsce, kocioł na pellet o podwyższonym standardzie wydaje się być najbardziej opłacalną opcją, to warto wiedzieć, że obecnie jest więcej możliwości, które pomogą uzyskać przyjazne dla środowiska centralne ogrzewanie w domu.

Nowoczesne ogrzewanie domu

Nowoczesne ogrzewanie domu, te innowacje, które zachodzą na całym świecie, to prawdziwy wyścig z czasem. W dalszej perspektywie, w przyszłości, domowe systemy grzewcze muszą nie tylko zmniejszać zużycie energii elektrycznej, ale i obniżać też koszty eksploatacyjne i oczywiście nie mogą być szkodliwe dla planety. Co więcej, przy odpowiednim rządowym wsparciu, to ekologiczne, a więc najtańsze ogrzewanie domu powinno być dostępne dla każdego. Nie dziwi więc fakt, że wiele firm z branży energetycznej poszukuje rozwiązań grzewczych, które zapewnią właścicielom domów najnowocześniejsze technologie. W Polsce do takich eko patentów zaliczamy m.in.:

kolektory słoneczne,
pompy ciepła.

Kolektory słoneczne przekształcają promienie słoneczne w energię cieplną i niekiedy, zaspokajają ponad 65% rocznego zapotrzebowania domu na energię cieplną, która jest potrzebna do podgrzania wody użytkowej. Ale niestety, same solary nie ogrzeją typowego domu w Polsce. Oczywiście można je wykorzystać, aby zmniejszyć obciążenie kotła grzewczego i w rezultacie zmniejszyć ślad węglowy domu i zaoszczędzić na rachunkach, ale kolektory słoneczne do ogrzania starego domu w Polsce stosuje się zwykle w połączeniu z pompami ciepła. Warto wiedzieć, że z racji tego, że 2 systemy – pompa ciepła i kolektory słoneczne wzajemnie się uzupełniają, to każdy system jest znacznie mniej obciążony, co w efekcie oznacza mniej awarii i napraw.

Jakie pompy ciepła do ogrzewania domu?

Pompy ciepła, pomimo tego, że powstały wiele lat temu, a więc nie do końca można je uznać za nową technologię do ogrzania domu, to powietrzne i gruntowe pompy ciepła powoli zyskują na popularności w całej Polsce. To rosnące zainteresowanie tymi maszynami cieplnymi wynika głównie z rosnącej świadomości Polaków w kwestiach: bezpieczeństwo energetyczne i koncepcja zrównoważonego rozwoju. Pompy ciepła, zarówno te powietrzne, jak i ziemne, są najlepszym rozwiązaniem dla tych rodzin w Polsce, które nie chcą korzystać podczas ogrzewania domu z sieci gazowej czy elektrycznej i poszukują “green energy”, czyli odnawialnej alternatywy dla drogiego oleju opałowego, węgla i drewna.

Pompy ciepła działają poprzez pobieranie ciepła z otoczenia i przekierowywanie go do wnętrza domu. Powietrzna pompa ciepła uzyskuje energię cieplną z biosfery, z powietrza, a gruntowa pompa ciepła wykorzystuje ziemię, wodę gruntową lub oba te źródła, jako “kopalnię” energii cieplnej do ogrzania domu. Tak więc, pompy ciepła czerpią czyste i naturalne ciepło, które jest stale uzupełniane przez słońce. Co więcej, pompy ciepła nie wytwarzają gazów cieplarnianych, ponieważ ich działanie nie jest związane ze spalaniem paliwa. Korzystne w pompach ciepła jest też to, że wychwytują one ciepło nawet w miesiącach zimowych, co czyni je jednym z najbardziej wydajnych i ekologicznych systemów centralnego ogrzewania domu, jak i wody użytkowej w Polsce.

Choć systemy pomp ciepła działają od 20 do 30 lat, albo i dłużej, ale dla wielu Polaków, pompa ciepła, cena wraz z montażem, wydaje się być dość wysoka. Ale warto pamiętać, że zapotrzebowanie na energię cieplną w starym domu można zmniejszyć poprzez termomodernizację, co pozwala na zastosowanie systemu pomp ciepła o mniejszej mocy i niższej cenie. Co więcej, korzystanie z rządowych projektów wsparcia, takich jak np.: program Czyste Powietrze lub nowy projekt „Moje Ciepło”, może sprawić, że koszty związane z montażem pompy ciepła w domu będą z pewnością niższe.

Pompa ciepła - kontakt

Źródła ogrzewania domu – podsumowanie:

Na zakończenie, w temacie, jak ekologicznie ogrzewać dom w 2022 roku, innowacyjne ogrzewanie ekologiczne, rodzaje pomp ciepła i wynalazki do ogrzewania domu, wypada dodać, że technologia eko ogrzewanie domu wciąż się rozwija, a to w praktyce oznacza – większy wybór i spadek cen na ekologiczne maszyny cieplne.

Nie wiesz, jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej rodziny? Jaką pompę ciepła wybrać do domu? Potrzebujesz więcej informacji na temat – jak wybrać najlepszy system ogrzewania domu?, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?, pompa ciepła i jakie grzejniki do starego domu?, montaż pompy ciepła jakie ogrzewanie w domu 100m2?

Jeśli szukasz sposobów na innowacyjne i najtańsze ogrzewanie domu – pomp ciepła przeznaczonych do użytku domowego lub komercyjnego, to skontaktuj się z nami! Umów się na wizytę online lub zadzwoń do nas już dziś! Sprawdź, co w Dystrybutor OZE możemy dla Ciebie zrobić i jakie wynalazki do ogrzewania domu – jesteśmy w stanie Ci zaoferować jako firma montująca pompy ciepła!

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę