Pompa ciepła może być zaprojektowana na różne sposoby, wiedzą o tym doskonale firmy instalujące pompy ciepła w Polsce. Pompy ciepła firmy: Panasonic, Viessmann, NIBE, Mitsubishi, Samsung, Stiebel Eltron, Buderus, Netsu, itp., to wiele możliwości wyboru. Powietrzne pompy ciepła to zazwyczaj samodzielne jednostki łączące w jednej szafce: dmuchawę, sprężarkę, wymiennik ciepła i wężownicę skraplacza. Z kolei, systemy pomp ciepła dzielone umożliwiają dodanie wężownicy do pieca z wymuszonym obiegiem powietrza i wykorzystanie istniejącej dmuchawy i pieca w domu. 

Warto też dodać, że w przeciwieństwie do systemów powietrznych, gruntowe pompy ciepła nie wymagają cyklu odszraniania. Temperatury “pod ziemią” są znacznie bardziej stabilne niż temperatury otaczającego nas powietrza, a sama pompa ciepła znajduje się wewnątrz domu, dlatego nie pojawiają się problemy z mrozem. Podczas wyboru pompy ciepła do domu zalecane jest zatrudnienie specjalisty ds. ogrzewania pompami ciepła w celu wykonania wymaganych obliczeń. Dobór pompy ciepła ogrzewanie to złożony proces, dlatego ważne jest, aby zawsze szukać pomocy profesjonalnej firmy z tej branży. O co pytać przy pompie ciepła, co warto wiedzieć i na co trzeba zwrócić uwagę przy montażu pompy ciepła? Sprawdźmy to!

Jaką pompę ciepła wybrać?

Najczęściej zadawane pytanie: jaką pompę ciepła wybrać? Wybór pompy ciepła do budynku to dość złożone zadanie. Z reguły, firmy montujące pompy ciepła, po wstępnej konsultacji, na miejsce montażu wyślą fachowców, aby na terenie nieruchomości wykonali oni potrzebne pomiary i zebrał inne, potrzebne dane. Dopiero na podstawie tej kompleksowej oceny zaproponują maszynę cieplną, która najlepiej zda egzamin w budynku, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak np.: zapotrzebowanie na ciepło w budynku, czy pompa ciepła będzie jedynym urządzeniem grzewczym w domu, czy w systemie grzewczym będą pracować 2 urządzenia. 

Podczas zakładania pompy ciepła przez profesjonalną firmę, optymalny dobór elementów instalacji zwykle należy do ich kompetencji. Zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonego profesjonalisty, który podczas montażu bierze pod uwagę wytyczne producenta i posiada wiedzę, jak przygotować dom na instalację pompy ciepła. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w przypadku pomp ciepła, wszelkie prace przy obiegu czynnika chłodniczego mogą wykonywać tylko specjaliści z uprawnieniami f-gazowymi. W Polsce, instalator pomp ciepła powinien przejść specjalny kurs i uzyskać certyfikat UDT, aby mógł on przeprowadzać: kontrolę szczelności, instalację, konserwację, serwisowanie i naprawę pomp ciepła.

Pompa ciepła - kontakt

Firmy instalujące pompy ciepła 

Instalacja pompy ciepła zawsze musi być przeprowadzona przez specjalistów z tej branży, bo najważniejszym aspektem podczas jej montażu jest to, że musi się to odbyć bezbłędnie! Profesjonalni instalatorzy pomp ciepła będą wiedzieć, że większość pomp ciepła wykorzystuje elektryczne grzałki oporowe jako “rezerwę”, a pompy ciepła można również zamontować w połączeniu np. z piecem elektrycznym czy gazowym, czasami określanym jako system “dwupaliwowy”, w celu uzupełnienia efektywności pompy ciepła. 

Dodatkowe źródła ciepła są często pomijane przy omawianiu pomp ciepła i konsultacji przed zakupem. Ważne jest zatem rozważenie dodatkowego źródła ogrzewania (np. instalacja solarna) dla wsparcia działania powietrznych pomp ciepła. Ogrzewanie dodatkowe może być również wymagane, gdy pompa ciepła jest w trakcie odszraniania. Wiele osób w Polsce nie ma również wiedzy , że np. pompy SPLIT, które mają moc ponad 10 kW wymagają tzw. “karty produktu” i dodatkowo wymagają regularnych kontroli szczelności. 

Zachęty rządowe przeważyły o popularności pomp ciepła w Polsce, ale właściciele domów nadal mają masę pytań o montaż. Nie dziwi więc fakt, że Google pokaże nam tak wiele wyników wyszukiwania, gdy wpiszemy – “montaż pomp ciepła” lub “dobór pompy ciepła do powierzchni domu”. Co nam się jeszcze wyświetli? Między innymi takie oto pytania: Która pompa ciepła jest najcichsza? Kto produkuje pompy ciepła NIBE? Jaka pompa ciepła jest najwydajniejsza? Pompa ciepła firma Bosch? Jaka pompa ciepła 9kw? Jaka pompa ciepła powietrzna do domu 150m2? Jaka pompa ciepła monoblok? Jaka pompa do ogrzania 400 m2 domu? Pompy ciepła najlepsza firma?

Montaż pompy ciepła

Chociaż gruntowa i powietrzna pompa ciepła, cena z montażem to bardzo różnorodna oferta, to w tym temacie warto zwrócić uwagę na istotną kwestię, że znalezienie dobrego instalatora pompy ciepła jest absolutnie kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Choć dla niektórych osób w Polsce, pompy ciepła to technologia typu “dopasuj, zamontuj i zapomnij”, to podobnie jak w przypadku wszystkich systemów ogrzewania i chłodzenia, odpowiedni montaż i konserwacja jest kluczem do wydajnej pracy urządzenia. Niektórzy eksperci z tej branży twierdzą, że różnica pomiędzy zużyciem energii przez poprawnie zainstalowaną pompę ciepła waha się w granicach od 10% do nawet 25%. 

Firmy instalujące pompy ciepła w Polsce, jak znaleźć solidnego wykonawcę? Choć co jakiś czas tworzony jest tzw. ranking firm montujących pompy ciepła, to czy jest on wiarygodny? Dobór systemu pompy ciepła powinien być zawsze dostosowany do warunków klimatu, istniejącego już systemu ogrzewania w domu oraz spełniać cele instalacji (np. oszczędności energii grzewczej lub zastąpienie istniejącego układu podgrzewania wody w określonych porach roku). Z tych powodów, firma montująca pompy ciepła musi mieć niezbędne doświadczenie i oprócz wysokiej jakości urządzeń, powinna świadczyć kompleksowe usługi, takie jak: konsultacja, projekt systemu pompy ciepła, odwierty pod pompy ciepła, instalacja, szkolenia z obsługi oraz konserwacja i serwis.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy montażu pompy ciepła? 

Opłaca się pamiętać, że podczas montażu pompy ciepła, urzędowe formalności nie zawsze są potrzebne, bo zgodnie z art. 29 ust 4. pkt 3 pkt c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane  Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 instalowanie  pomp ciepła o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Ale podczas instalacji większości urządzeń dostępnych na polskim rynku konieczne jest stosowanie się do wytycznych producenta. Mimo tej ogólnodostępnej wiedzy, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że podczas zakupu pompy ciepła właściciel domu biorąc sobie “do serca” rady znalezione w Internecie, podczas konsultacji z firmą, ma bardzo sprecyzowane potrzeby i jest przekonany, że do lokalu o powierzchni 140 m2 potrzebuje mocy pompy ciepła wynoszącej 6-7 KW. 

Warto jednak wiedzieć, że dzięki zaawansowanej technologii i rosnącemu zapotrzebowaniu, istnieją różne rodzaje pomp ciepła, a ich wydajność liczy się według skomplikowanego wzoru COP = QHP / EEL (COP współczynnik efektywności pompy, QHP ciepło oddawane przez pompę wyrażone, EE energia elektryczna pobierana przez pompę). Opłaca się również pamiętać, że wydajność pompy ciepła jest tym większa, im mniejsza jest różnica między ciepłem uzyskanym ze źródła, a przekazanym do instalacji grzewczej. 

Obsługa i konserwacja pomp ciepła

Na polskim rynku są dostępne różne rodzaje pomp ciepła o wyraźnych różnicach pod względem poziomu wytwarzanego ciepła i określonego czasu pracy. Pompy ciepła w Polsce mają także bardzo przeróżne wyposażenie. Do akcesoriów dodatkowych możemy zaliczyć m.in.:

  • czujnik przepływu czynnika w dolnym i górnym źródle,
  • czujniki temperatury,
  • elektroniczny zawór rozprężny,
  • zawór 3 lub 4-drogowy,
  • presostat wysokiego lub niskiego ciśnienia,
  • manometr wysokiego i niskiego ciśnienia,
  • dotykowy panel sterowania.

Biorąc pod uwagę te skomplikowane nazwy, z korzyścią dla domowników zatem jest, aby firma odpowiedzialna za instalację pompy ciepła, umiała także wyjaśnić idealne ustawienia parametrów pracy urządzenia. Bo o ile, o ilości znajdującego się w urządzeniu czynnika chłodniczego informuje tabliczka znamionowa, to już możliwość ustawienia harmonogramu pracy cyrkulacyjnej jest bardzo ważnym tematem, który wymaga szkolenia w praktyce.

W obecnie dostępnych modelach pomp ciepła w Polsce występują różne tryby pracy pompy (stała temperatura, praca automatyczna, przesunięcie krzywej grzewczej), rozmaite ustawienia poszczególnych elementów instalacji (np. prędkości pompek CO) czy ustawienia punktu biwalentnego. Nieodpowiednia konfiguracja pompy ciepła może skutkować małą wydajnością, dużym poborem energii lub niedogrzaniem budynku. Doświadczony instalator pomp ciepła z autoryzacją producenta będzie wiedział – jak zaprogramować termostat, czy pompa ciepła może pracować cały czas, czy pompa ciepła powinna się wyłączać oraz jak optymalnie dobrać i ustawić poszczególne parametry urządzenia.

Pompa ciepła - kontakt

Nie należy też zapominać, że właściwa konserwacja systemu ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wydajnej, niezawodnej i długiej pracy pompy ciepła. Coroczna konserwacja systemu powinna być zlecana wykonawcy urządzenia (tzn. firmie, która zamontowała pompę ciepła), aby upewnić się, że wszystko jest w dobrym stanie. Technik zajmujący się serwisowaniem pompy ciepła ogrzewanie może wykonywać następujące czynności:

  • sprawdzać pompę ciepła, tzn.: filtry, dmuchawę i wężownicę wewnętrzną pod kątem zabrudzeń i innych zanieczyszczeń,
  • diagnozować i uszczelniać nieszczelność instalacji,
  • sprawdzać odpowiedni przepływ powietrza poprzez pomiar,
  • ocenić poprawność napełnienia czynnikiem chłodniczym,
  • skontrolować, czy nie ma wycieków czynnika chłodniczego,
  • sprawdzić zaciski elektryczne i jeśli to konieczne, oczyść i dokręć połączenia,
  • nasmarować silnik i sprawdź pasy pod kątem naprężenia i zużycia,
  • ocenić, czy sterowanie elektryczne jest prawidłowe, 
  • w razie wątpliwości, sprawdzić poprawność działania termostatu.

Podsumowanie:

Większość pomp ciepła jest objęta roczną gwarancją na robociznę oraz dodatkową, nawet 10-letnią gwarancją tylko na części (np. na sprężarkę). Oczywiście gwarancja pompy ciepła różni się w zależności od producenta, więc zawsze opłaci się czytać to, co jest napisane drobnym drukiem. Warto też pamiętać, że oprócz konserwacji pompy ciepła wykonywanej 1x rok jest kilka rzeczy, które można zrobić samemu, aby zapewnić niezawodne i wydajne działanie pompy. Są to czynności takie jak np.: czyszczenie lub wymiana filtra powietrza i filtra pompy ciepła oraz usuwanie roślinności wokół jednostki zewnętrznej na dworze. 

Nie wiesz jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej rodziny? Potrzebujesz więcej informacji na temat montaż gruntowej pompy ciepła? Jeśli szukasz pomp ciepła przeznaczonych do użytku domowego lub komercyjnego, to skontaktuj się z nami! Umów się na wizytę online lub zadzwoń do nas już dziś! Sprawdź, co Dystrybutor OZE może dla Ciebie zrobić!

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę