Jaka pompa ciepła najlepsza do domu? Które urządzenie, pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? W Polsce, świadomy wybór źródła ogrzewania jest obecnie jedną z najważniejszych decyzji zarówno przy budowie domu, jak i w przypadku modernizacji istniejących już systemów ogrzewania i chłodzenia w budynkach, nie dziwi więc fakt, że w Internecie jest tak wiele zapytań na temat “zielonej” energii i systemów pomp ciepła.

Pompy ciepła, zarówno te powietrzne, jak i gruntowe są najlepszym rozwiązaniem dla tych rodzin w Polsce, które nie chcą korzystać podczas ogrzewania domu z sieci gazowej czy elektrycznej i poszukują odnawialnej alternatywy dla oleju, węgla i drewna. Choć instalacja systemu ogrzewania domu ze źródeł odnawialnych, dzięki programom rządowego wsparcia, jest bardziej opłacalna niż kiedykolwiek wcześniej, to przed zakupem, przy wyborze pompy ciepła należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Warto rozważyć nie tylko kwestię – pompa ciepła powietrzna czy gruntowa, koszty i wydajność każdego systemu, ale także praktyczność instalacji na codzień i dostępną przestrzeń w nieruchomości, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jaka pompa ciepła jest najlepszym wyborem? Sprawdźmy to!

Czym się różni pompa ciepła powietrzna od gruntowej?

W Polsce, pompy ciepła powietrzne i gruntowe to zwykle urządzenia o napędzie elektrycznym, które działają poprzez przesyłanie ciepła z jednego miejsca do drugiego, za pomocą sprężarki i struktury cyrkulacyjnej czynnika chłodniczego, przez który ciepło jest pobierane ze źródeł zewnętrznych i transportowane do obiegu grzewczego i do zbiornika z ciepłą wodą użytkową. Należy pamiętać, że instalacja pompy ciepła w domu składa się oprócz samej pompy, także z połączeń hydraulicznych oraz sterowania i punktów odbioru: grzejniki i zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Producenci pomp ciepła w Polsce oferują różnorodne ekologiczne technologie pomp ciepła i rozmaite funkcje, bo oprócz ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody dla potrzeb domowników, dodatkową opcją jest klimatyzacja z pompy ciepła. Dzięki czemu właściciele domów mogą znaleźć rozwiązanie, które najlepiej odpowiada ich potrzebom.

Główną różnicą między tymi dwoma typami pomp ciepła jest po prostu to, skąd pozyskują ciepło.  Powietrzne pompy ciepła pochłaniają ciepło z powietrza, podczas gdy gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię cieplna ukrytą w ziemi. Pompy ciepła są uważane za wysoce wydajne instalacje grzewcze, ponieważ nie są zależne od spalania paliwa w celu wytworzenia ciepła. Energia elektryczna dostarczana do pompy ciepła jest wykorzystywana do przesyłania energii cieplnej między dwoma lokalizacjami. Wydajność pompy ciepła zależy od temperatury „źródła”, im zimniejsze źródło, tym ciężej musi pracować pompa ciepła. 

Pompa ciepła - kontakt

Chociaż podstawa obu technologii jest taka sama, koszt ich zainstalowania jest zupełnie różny. Powietrzne pompy ciepła są łatwiejsze i szybsze w instalacji niż gruntowe pompy ciepła, ponieważ nie wymagają rozkopywania terenu pod instalację. Pompy powietrzne wyglądają jak klimatyzatory i są montowane na zewnątrz nieruchomości, zazwyczaj przy ścianie zewnętrznej. Niektóre powietrzne pompy ciepła mają również jednostkę wewnętrzną wielkości tradycyjnego kotła. Typy bez jednostki wewnętrznej nazywane są „monoblokami”, podczas gdy te z jednostką wewnętrzną określane są jako systemy „dzielone” – pompy ciepła typu split.  

Gruntowe pompy ciepła, ich montaż wymaga posiadania dość sporego terenu wokół domu do wykonania odwiertów w ziemi pod sondy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że poziome, dolne źródła ciepła są umieszczane płytko w ziemi, ale na dużej powierzchni terenu. Choć pionowe pętle gruntowe wymagają mało miejsca na podwórku, ale są zakopane głęboko pod ziemią i wymagają użycia specjalnego sprzętu – wiertnica do pomp ciepła.

Kiedy gruntowa pompa ciepła?

Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z gleby, gdzie temperatury nie są wysokie, ale też zazwyczaj nie spadają poniżej zera. W Polsce, temperatura gleby na głębokości 2 metrów waha się od 5 do 10°C. Jeśli pętle gruntowe, które pobierają ciepło z gleby, zostały odpowiednio zaprojektowane, to ziemne pompy ciepła wydają się być bardziej wydajne w ciągu całego roku. Trzeba jednak wiedzieć, że gruntowy wymiennik ciepła musi być dobrze dopasowany do wydajności pompy ciepła, tzn. powinien być 2 lub 3 razy większy od powierzchni ogrzewanej. Należy też pamiętać, że systemy ziemnych pomp ciepła, które nie są zrównoważone i nie są w stanie uzupełnić energii pobieranej z “pola odwiertu”, będą z czasem coraz gorzej pracować.

W temacie pompa ciepła z odwiertami, niezwykle ważne jest też to, aby ziemia wokół domu była mokra i gliniasta, ponieważ suchy piasek dostarcza kilkakrotnie mniej ciepła. Niekiedy instalacja gruntowej pompy ciepła wymaga dużego nakładu pracy i planowania, a cały proces instalacji systemu ziemnej pompy ciepła może potrwać kilka tygodni. Zwykle po zainstalowaniu “rurociągi” nie są widoczne, ale poziome pętle znajdujące się na głębokości około 2 metrów pod ziemią będą “zabierać” ciepło z otoczenia tak skutecznie, że wpłynie to na funkcjonalność działki wokół domu, bo na tym terenie będzie problem np. z nasadzeniami drzew i krzewów i z założeniem ogrodu. 

Gruntowa pompa ciepła cena z montażem? Gruntowe pompy ciepła chociaż są droższe w instalacji, generalnie mają niższe koszty eksploatacyjne, ponieważ mogą polegać na bardziej stałych temperaturach źródła. Ale w kwestii, czy opłaca się gruntowa pompa ciepła, warto pamiętać, że trudno jest dokładnie obliczyć oszczędności, jakie oferują pompy ciepła powietrzne i gruntowe, biorąc pod uwagę ogromny zakres czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. 

Powietrzne pompy ciepła – czy warto?

Podczas konsultacji przed zakupem i montażem pompy ciepła w domu, firmy instalujące pompy ciepła zawsze biorą pod uwagę kilka ważnych elementów, takich jak np.:

  • izolacja cieplna budynku,
  • szczelność powietrzna całego obiektu,
  • zapotrzebowanie na ciepło,
  • rodzaj i wydajność posiadanych elementów centralnego ogrzewania (kaloryfery, systemy ogrzewania podłogowego, grzejniki konwektorowe),
  • czy w systemie grzewczym będą pracować 2 urządzenia, np. pompa ciepła i fotowoltanika,
  • określone potrzeby domowników, takie jak: podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, klimatyzacja z pompy ciepła w okresie letnim. 

W Polsce, gdzie panuje klimat umiarkowany najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wybór energii “ukrytej” w ziemi. Ale w ostatnich latach technologia powietrznych pomp ciepła rozwinęła się tak bardzo, że obecnie ten rodzaj pompy stanowi uzasadnioną alternatywę ogrzewania pomieszczeń w chłodniejszych regionach kraju. Ponadto specjalny rodzaj powietrznych pomp ciepła generuje ciepłą i zimną wodę zamiast powietrza, co pozwala na stosowanie pompy ciepła z systemami ogrzewania podłogowego i zbiornikami na ciepłą wodę użytkową.

Powietrzne pompy ciepła zwykle należą do „dozwolonych inwestycji” w Polsce i dlatego nie wymagają pozwolenia na budowę i mają fantastyczne oceny efektywności energetycznej. Warto też pamiętać, że pompy ciepła typu powietrze-woda np. pompy ciepła Buderus to kompaktowa konstrukcja i niezależny moduł hydrauliczny, co czyni je bardzo łatwe w montażu. Powietrzne pompy ciepła na ogół pracują w temperaturach około -20°C, ale niektóre dostępne urządzenia, takie jak polskie pompy ciepła NETSU mogą pracować w znacznie niższych temperaturach do -25°C. Z kolei, powietrzne pompy ciepła Stiebel Eltron to gwarancja optymalnej pracy pompy ciepła przez cały rok i możliwość współpracy pompy z instalacją solarną.

Pompa ciepła - kontakt

Jaka pompa ciepła jest najlepszym wyborem? – podsumowanie

Prawidłowo zainstalowana pompa ciepła powinna wymagać bardzo niewielkiej konserwacji i powinna działać przez co najmniej 20-30 lat. System pompy ciepła w domu będzie prawdopodobnie wymagał corocznej kontroli, którą może przeprowadzić wykwalifikowana firma montująca pompy ciepła w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją powody, dla których właściciele domów w Polsce nie idą do sklepu i nie kupują pierwszej lepszej pompy ciepła, którą znajdą na półkach. Pompa ciepła to nie jest sprzęt, który zamawia się przez Internet, przez opcję “kup teraz”!

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa, forum internetowe to przeróżne opinie. Ale pomimo podobieństw w sposobie ich działania, te 2 typy pomp ciepła mają różne konfiguracje i wymagania. Obie oferują korzyści w zakresie oszczędności energii, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów oraz efektywnym ogrzewaniu domu. Jeśli dysponujesz ograniczony budżetem lub ograniczeniami przestrzennymi działki budowlanej, może być Ci znacznie łatwiej wybrać między powietrzną a gruntową pompą ciepła. Jednak wybór pompy ciepła do budynku to dość złożone zadanie, które najlepiej powierzyć fachowcom.

Podsumowując, niezależnie od tego, które źródło pompy ciepła wybierzesz, my w Dystrybutor OZE jesteśmy po to, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego budżetu. Po prostu wypełnij formularz na naszej stronie internetowej i uzyskaj bezpłatną i niezobowiązującą opinię i wycenę. Jeśli szukasz najlepszych pomp ciepła przeznaczonych do użytku domowego lub komercyjnego, to skontaktuj się z nami!

Umów się na wizytę online, zadzwoń lub napisz do nas już dziś! Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić i jakie pompy ciepła jesteśmy w stanie Ci zaproponować!

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę