Od 1 stycznia zeszłego roku, zgodnie z prawem UE, w Polsce wprowadzono nowe normy  WT21 związane z zapotrzebowaniem budynku na energię. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi instalacji grzewczych w budynkach zalecane jest odejście od tradycyjnych kotłów i pieców na paliwo stałe na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Najnowsze technologie ogrzewania domu czym są?

Pompy ciepła, fotowoltaika, ogrzewanie podłogowe lub gazowe, a nawet ogrzewanie lodem, to innowacyjne technologie, dzięki którym ogrzewanie budynku może być nie tylko tańsze, ale przede wszystkim bardziej wydajne, wygodne w eksploatacji i ekologiczne. W ofercie firm proponujących najnowsze technologie do ogrzewania domu można znaleźć tak duży ich wybór, że może przyprawić o ból głowy i konsternację. Bo czy każda z innowacyjnych opcji będzie odpowiednia do każdego budynku? Mamy nadzieję, że poniższa ściągawka pomoże Ci sprawnie przejść przez etap wyboru i zakupu konkretnego rozwiązania grzewczego. Zaczynamy.

Pompa ciepła

Pompy ciepła jako ekologiczne urządzenie grzewcze do ogrzewania energooszczędnego budynku wykorzystują energię pozyskiwaną z wody, powietrza i gleby. W zależności od rodzaju źródła energii wyróżniamy: pompy wodne, powietrzne, a także pompy gruntowe. Do ich działania niezbędna jest również energia elektryczna. Zdaniem producentów urządzenie produkuje do 5 kW ekologicznej energii przy zużyciu 1kW energii elektrycznej.

Szeroki wybór pomp ciepła pozwala dopasować odpowiedni model do rodzaju ogrzewanego budynku, a także obszaru wolnej powierzchni (zwłaszcza w przypadku pompy gruntowej). Co ważne system grzewczy z zastosowaniem pompy ciepła powinien być zainstalowany w budynku zbudowanym zgodnie z warunkami budownictwa energooszczędnego. A w połączeniu z zastosowaniem ogrzewania podłogowego jego wydajność znacznie rośnie.

Ogrzewanie podłogowe

Przed tysiącem lat podgrzewane podłogi, zwane ondol, pojawiły się w Azji i do tej pory są niezastąpionym rozwiązaniem grzewczym w azjatyckich domach. W ostatnich latach ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem również w Polsce. W porównaniu do tradycyjnych grzejników cechuje sią większą efektywnością w przekazywaniu ciepła. Występujące w dwóch wersjach (elektrycznej i hydraulicznej) ogrzewanie podłogowe opiera się na aparatach grzewczych rozmieszczonych w posadzce na całej powierzchni pomieszczenia.

Tego typu rozwiązanie grzewcze ma wiele zalet. Do tych najważniejszych należą: większa estetyka, równomierny rozkład ciepła, a także niższa temperatura pracy urządzenia. Jednak jak każde rozwiązanie, również ogrzewanie podłogowe ma swoje słabe strony. Należą do nich przede wszystkim: wysoki koszt eksploatacji, brak możliwości zastosowania kotła węglowego, a także ograniczenie w zakresie stosowanych posadzek (dopuszczalne są płytki, jak również niektóre rodzaje okładzin i paneli). Montaż i instalacja tego rodzaju systemu grzewczego, to średnio koszt od 70 do 150 zł za metr kwadratowy. 

Pompa ciepła - kontakt

Panele grzewcze

Posiadając w domu już źródło ciepła do ogrzewania wody, warto zastanowić się nad zakupem paneli grzewczych, które jak się okazuje mogą działać nie tylko prozdrowotnie, ale są też łatwe w montażu. Tego rodzaju urządzenie emituje fale elektromagnetyczne, które następnie są pochłaniane przez przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu i jego ściany. Te z kolei stają emitentem ciepła wpływając na wzrost temperatury w pomieszczeniu.

Podobnie, jak ogrzewanie podłogowe, również maty grzewcze mają swoje zalety i wady. W przypadku tych pierwszych możemy mówić o prostocie i łatwości w ich montażu. Ze względu na swoją wszechstronność maty mogą być zamontowane zarówno na podłodze, suficie czy ścianach. Ich obecność wpływa na redukcję grzybów i pleśni w pomieszczeniu, a także na redukcję przemieszczania się kurzu. Z drugiej strony maty grzewcze mogą służyć jedynie do ogrzewania pomieszczeń, więc do podgrzewania wody niezbędne jest drugie urządzenie. W przypadku pomieszczeń lub budynków źle nagrzanych wydajność paneli grzewczych znacznie spada.

Ogrzewanie słoneczne 

Wśród instalacji grzewczych wykorzystujących energię słoneczną wspomnieć należy o solarach i panelach fotowoltaicznych. Te pierwsze zwane również kolektorami lub kotłami słonecznymi zamieniają pozyskaną energię słoneczną na ciepło. Z racji, że nie są na tyle wydajne, by samodzielnie ogrzać cały budynek, raczej wykorzystywane są do podgrzewania ciepłej wody. Z kolei panele fotowoltaiczne wykorzystujące promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, mogą być wykorzystywane do promienników podczerwieni, a także do zasilania pompy wodnej. Zarówno w przypadku fotowoltaiki, jak i solarów warto pamiętać, że ich efektywność będzie zależna od pory roku, a także warunków pogodowych. Dlatego zdaniem specjalistów ten rodzaj urządzeń grzewczych powinien być stosowany jako uzupełnienie innych źródeł ciepła.

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę