Ile kosztuje pompa ciepła? Gdy szukasz odpowiedzi na to pytanie w Internecie, prawdopodobnie otrzymasz więcej pytań niż odpowiedzi. Jaki typ urządzenia chcesz zamontować w swoim domu? Jak duży jest Twój dom i czy jest ocieplony? Potrzebujesz systemu grzewczego do ogrzewania podłogowego czy grzejników? Interesuje Cię klimatyzacja z pompy ciepła, czy ogrzewanie pomieszczeń i opcja podgrzewania wody użytkowej?
Pompa ciepła jest przyjaznym dla środowiska system HVAC, bo ta jedna instalacja zapewnia ogrzewanie, klimatyzację i wentylację i przez cały rok pozwala uzyskać oczekiwany komfort cieplny w pomieszczeniach. Dopłaty do pompy ciepła sprawiły, że w Polsce, systemy – powietrzne pompy ciepła i gruntowe pompy ciepła stały się nie tylko niezwykle popularne, ale jest też coraz więcej ofert typu usługa montażu pompy ciepła, do wyboru. Sprawdźmy zatem, co najbardziej wpływa na koszty pompy ciepła?
- Pompy ciepła
- Cena pompy ciepła – rodzaje systemów
- Jakie czynniki wpływają na koszt instalacji pompy ciepła?
- Pompa ciepła cena z montażem
- Pompy ciepła z fotowoltaiką
- Koszt pompy ciepła – podsumowanie
Pompy ciepła
Pompy ciepła są uważane za wysoce wydajne i “czyste” instalacje grzewcze na całym świecie, ponieważ nie są zależne od spalania paliwa w celu wytworzenia ciepła. Energia elektryczna dostarczana do pompy ciepła jest wykorzystywana do przesyłania energii cieplnej między dwoma lokalizacjami. Dzięki temu pompa ciepła może pracować wydajniej, tzn. wytwarza się więcej energii cieplnej niż ilość energii elektrycznej użytej do jej przepompowania. Przykładowo, jeśli COP pompy wynosi 4, to aby uzyskać 4 kW ciepła, maszyna zużyje 1 kW energii elektrycznej. Pompa ciepła wykorzystuje zjawisko – “efekt Joule’a-Thomsona”.
Cały system pompy ciepła w domu, którego podstawowym zastosowaniem jest ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz podgrzewanie wody użytkowej opiera się na 3 głównych częściach:
- system źródła ciepła,
- pompa ciepła,
- system dystrybucji.
Cena pompy ciepła – rodzaje systemów
Firmy montujące pompy ciepła w Polsce oferują wiele modeli urządzeń do wyboru, ale wszystkie działają na tej samej zasadzie “przekazu” ciepła ze źródła energii cieplnej. Te maszyny cieplne można pogrupować na różne sposoby, np. ze względu na:
- rodzaj źródła ciepła (nisko- i wysokotemperaturowego),
- rodzaj napędu pompy ciepła,
- wydajność cieplną,
- zastosowanie.
W Polsce, w domach prywatnych i obiektach firmowych najczęściej zakładane są pompy ciepła sprężarkowe z napędem mechanicznym, gdzie silnik sprężarki zasilany jest energią elektryczną. Głównym czynnikiem, który ma wpływ na koszt pompy ciepła jest rodzaj źródła, z którego system uzyskuje potrzebną energię cieplną. Na terenie kraju najbardziej znane i najczęściej instalowane są:
- gruntowe pompy ciepła (grunt-powietrze i grunt-woda), które wykorzystują energię cieplną zmagazynowaną w ziemi. Ciepło pobierane jest za pomocą poziomych kolektorów lub pionowych otworowych wymienników ciepła. Kolektory poziome umieszcza się zwykle na głębokości około 1,5 metra pod powierzchnią ziemi na sporym terenie (2 lub 3 razy większym od powierzchni ogrzewanej). Z kolei, wymiennik pionowy tzn. sondy gruntowe są umieszczone głęboko w ziemi (najczęściej są wpuszczane na głębokość do 100 metrów, ale można i głębiej, nawet na 200 metrów).
- powietrzne pompy ciepła (typu: powietrze-woda, powietrze-powietrze), które wykorzystują energię zawartą w biosferze. Mogą być zamontowane jako kompaktowe jednostki wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Ze względu na konstrukcję można wyróżnić jednostki typu MONOBLOK, gdzie wszystkie elementy urządzenia znajdują się w obrębie jednej jednostki umieszczonej na zewnątrz budynku oraz pompy ciepła typu SPLIT, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.
Jakie czynniki wpływają na koszt instalacji pompy ciepła?
Najistotniejszym czynnikiem kosztowym instalacji pompy ciepła, który zwykle decyduje o cenie pompy ciepła jest budynek i wielkość powierzchni, która ma być ogrzana. Choć pompa ciepła nie musi być jedynym źródłem ciepła w domu i system pompy ciepła może być “wspomagany” przez dodatkowe urządzenia, takie jak np: kolektory słoneczne, to maszyny cieplne tego typu musi posiadać odpowiednio dobraną moc, dopasowaną do konstrukcji i powierzchni budynku oraz do potrzeb domowników.
Podobnie jak każdy system grzewczy, aby pompa ciepła skutecznie ogrzewała dom, musi być idealnie dopasowana do powierzchni mieszkalnej. Opłaca się również pamiętać, że wydajność pompy ciepła jest tym większa, im mniejsza jest różnica między ciepłem uzyskanym ze źródła, a przekazanym do instalacji grzewczej. Choć w Internecie można znaleźć informacje, że średnia cena pompy ciepła do domu o powierzchni 150 m² wynosi od 30 000 do 45 000 PLN, to ostateczny koszt pompy ciepła różni się znacznie w zależności od takich czynników jak np.:
- marka pompy ciepła,
- typ pompy ciepła,
- wielkość jednostki,
- współczynniki sprawności COP i SCOP.
Duży dom będzie potrzebował większej jednostki, a mały dom “poradzi” sobie z pompą ciepła o mniejszej mocy. Warto jednak wiedzieć, że nieocieplone budynki w Polsce mają w rezultacie większe zapotrzebowanie na ciepło i powoduje to ogromne obciążenie systemów grzewczych i trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz, a dla pompy ciepła dobra termoizolacja budynku jest kluczowa. Z tego powodu, im większe straty ciepła, tym będzie potrzebne urządzenie o wyższej mocy, które będzie z pewnością więcej kosztować.
Pompa ciepła cena z montażem
Koszt pompy ciepła to także cena montażu, a niekiedy największe opłaty wiążą się z robocizną niezbędną do zainstalowania całego systemu. W przypadku powietrznych i gruntowych pomp ciepła, choć podstawa obu technologii jest taka sama, koszt montażu jest zupełnie różny. Powietrzne pompy ciepła są łatwiejsze i szybsze w instalacji niż gruntowe pompy ciepła, ponieważ nie wymagają rozkopywania terenu pod instalację. Pompy powietrzne wyglądają jak klimatyzatory i są montowane na zewnątrz nieruchomości, a gruntowe pompy ciepła, ich montaż wymaga wykonania wykopów lub odwiertów w ziemi pod sondy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że poziome, dolne źródła ciepła są umieszczane płytko w ziemi, ale na dużej powierzchni terenu, a pionowe pętle gruntowe są zakopane głęboko pod ziemią i wymagają wynajęcia i użycia specjalnego sprzętu – wiertnica do pomp ciepła.
Należy też pamiętać, że instalacja pompy ciepła składa się oprócz samej pompy, także z połączeń hydraulicznych oraz sterowania i punktów odbioru: grzejniki i zasobnik na ciepłą wodę użytkową. W Polsce, w domach podczas montażu pompy ciepła często instalowane są nowe, większe grzejniki lub ogrzewanie podłogowe, co jest dodatkowym kosztem instalacji, który należy uwzględnić. Dodatkowe koszty robocizny mogą powstać, jeśli firma instalująca pompy ciepła będzie musiała wylać beton na zewnętrzny skraplacz/sprężarkę i zespół wentylatora, wyciąć otwory w ścianach, poprowadzić nowe przewody elektryczne lub wykonać inne zadania zgodnie z potrzebami instalacji.
Pompy ciepła z fotowoltaiką
W Polsce, montaż pomp ciepła z fotowoltaiką oraz rekuperacją jest niezwykle popularny, a pompy ciepła i instalacje PV stosuje się zwykle w systemie on-grid (pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna połączona jest z siecią elektryczną). Ale coraz częściej, z racji tego, że magazyny energii stanowią przyszłość systemów fotowoltaicznych, bo pozwalają całkowicie uniezależnić się od dostawców energii, w wielu budynkach firmowych i w domach instalowana jest tzw. pompa ciepła off-grid (tzn. pompa ciepła “poza siecią”).
System off-grid daje możliwość magazynowania energii, a taka instalacja polega na tym, że panele fotowoltaiczne są jedynym źródłem energii elektrycznej do domu (nie ma połączenia z siecią energetyczną), a urządzenia o napędzie elektrycznym (np. pompa ciepła) są jedynymi odbiorcami prądu, co z pewnością znacząco wpływa na koszt miesięczny eksploatacji urządzenia. Instalacja systemu ogrzewania domu ze źródeł odnawialnych, takich jak pompa ciepła, dzięki programom rządowego wsparcia, jest w Polsce bardziej opłacalna niż kiedykolwiek wcześniej!
Koszt pompy ciepła – podsumowanie:
Na polskim rynku są dostępne różne rodzaje pomp ciepła o wyraźnych różnicach pod względem poziomu wytwarzanego ciepła i określonego czasu pracy. Pompy ciepła w Polsce mają także bardzo przeróżne wyposażenie dodatkowe, ale są też pompy ciepła służące wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W kwestii, całkowity koszt pompy ciepła, na zakończenie wypada dodać, że im większa powierzchnia budynku do ogrzania i im bardziej nowoczesna i zaawansowana technologicznie pompa ciepła, tym wyższa jest cena całego systemu.
Pompa ciepła, cena z montażem jest zależna od wielu czynników i zwykle jest ustalana indywidualnie, ale do instalacji pompy ciepła można uzyskać rządowe dofinansowanie, co z pewnością może wpłynąć na końcową kwotę. Ale jeśli szukasz wskazówek, bo nie wiesz, jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej rodziny lub potrzebujesz więcej informacji na temat – powietrzna pompa ciepła cena z montażem, koszt pompy ciepła do domu 200m2, to skontaktuj się z nami!
W Dystrybutor OZE jesteśmy po to, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego budżetu. Po prostu wypełnij formularz na naszej stronie internetowej i uzyskaj bezpłatną i niezobowiązującą opinię i wycenę. Umów się na wizytę online, zadzwoń lub napisz do nas już dziś! Sprawdź, co Dystrybutor OZE może dla Ciebie zrobić!