Pompy ciepła dla domu o powierzchni 180 mkw to aktualnie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie grzewcze. W sytuacji, w której praktycznie każdy opał jest drogi i drożeje, pompa ciepła 180 mkw wydaje się być optymalnym ogrzewaniem domu. jest zarówno wygodna w użytkowaniu, jak również tania w eksploatacji, ekologiczna i ekonomiczna. Łącząc inwestycję z montażem fotowoltaiki zyskujemy efektywne i nowoczesne ogrzewanie bazujące w pełni na OZE. 

Czy instalacja pompy ciepła na 180 m kw domu jest opłacalna?

Inwestycja w pompę ciepła nie jest tania, a co za tym idzie rodzi wiele wątpliwości. rosnąca popularność pomp ciepła, głównie za sprawą promocji dotacji rządowej w ramach ustawy antysmogowej powoduje, że instalacją pompy ciepła interesują się deweloperzy, osoby budujące nowy dom, jak tez właściciele starszego typu zabudowań. Koszty pompy ciepła do domu 180 mkw zależą od wielu czynników i nie da się z góry określić ostatecznego kosztu inwestycji, gdyż na tym samym metrażu jednym wystarczy pompa ciepła o mocy 6kW a innym potrzebna będzie znacznie mocniejsza. należy jednak liczyć się z kosztami rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. o koszcie inwestycji, zakupu decyduje zarówno fakt, jaka moc pompy ciepła do domu 180 mkw jest wymagana oraz jaki rodzaj pompy wybraliśmy.

Zanim ostatecznie wybierzemy pompę ciepła warto przeanalizować plusy i minusy tego rozwiązania. Na tym etapie odpowiedzieć sobie należy na pytanie ile kosztuje pompa ciepła do domu 180 m² nie tylko jako inwestycja w zakup urządzenia, ale również jej utrzymania. Pompa zasilana jest prądem, którego zużycie generuje koszty. Należy jednak rozróżnić ogrzewanie na prąd od energii elektrycznej, jaką zużywa pompa ciepła. Zużycie w pierwszym przypadku jest bardzo wysokie bowiem energia elektryczna jest zużywana do ogrzania domu, tymczasem pompie ciepła niezbędna jest zaledwie do pracy urządzenia, ogrzewanie polega na wymianie cieplnej w której prąd elektryczny nie bierze udziału. 

Podstawową zaletą pompy ciepła jest komfort jej użytkowania. W porównaniu z piecem węglowym jest ona niemalże bezobsługowa. Nie wymaga składowania paliwa, nie zajmuje wiele miejsca, a jej otoczenie jest czyste. Ponadto odpowiednio dobrana pompa ciepła do domu mieszkalnego jest wydajna, tania w eksploatacji, wytrzymała z gwarancją na wiele lat. Zaletą pompy ciepła jest również jej ekologiczny charakter. Wśród wad najczęściej wymienia się wysoki koszt inwestycji, jednak szybki zwrot oraz dofinansowanie rządowe niwelują te minusy. Jednym z mankamentów pomp ciepła jest ich montaż, bowiem w przypadku pompy gruntowej niezbędne jest wwiercenie sond w grunt, zaś przy poziomym wymienniku ciepła wymagania stawiane działce nie zawsze są realne do spełnienia.

Pompa ciepła - kontakt

W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów rocznych kosztów ogrzewania. Przyjmując średnią cenę energii elektrycznej z 2022 roku koszty ogrzewania domu 180 mkw wahają się między 1900zł a 4300zł w zależności od tego jaką pompę zastosujemy i czy nasz budynek posiada dobrą izolację cieplną.

Główne zalety pompy ciepła na 180m kw:

  • jest prawie bezobsługowa
  • sprawdza się jako ogrzewanie w każdym domu
  • nie wymaga wiele miejsca
  • eliminuje konieczność składowania opału
  • obecnie jest najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania domu
  • zakup i montaż pompy ciepła jest dofinansowany przez państwo
  • jest ekologiczna, bazuje na odnawialnym źródle energii

Rodzaje pomp ciepła na 180

Zadając sobie pytanie jakie ogrzewanie do domu 180 mkw wybrać warto przeanalizować atuty ogrzewania pompą ciepła. Ponadto uwzględnić należy trzy rodzaje pomp ciepła, jakie można zastosować w zależności od potrzeb, budżetu, możliwości technicznych. Co do zasady występują trzy główne typy pomp ciepła: 

  • gruntowa, 
  • wodna 
  • oraz powietrzna pompa ciepła. 

Od tego którą pompę wybierzemy zależeć będzie koszt kompletnej instalacji, jak również wydajność pompy, która rzutuje na zadowolenie z ogrzewania domu. Rodzaj pompy wpływ ma również na roczne koszty ogrzewania.

Gruntowa pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu i zapewnia zarówno ogrzewanie obiektu, jak i podgrzanie wody użytkowej bez potrzeby zewnętrznego wspomagania. To najbardziej efektywny rodzaj pompy ciepła, ale i najdroższy. Mniej powszechna jest wodna pompa ciepła. Koszt pompy ciepła do domu 180 mkw jest wysoki, jednak jej eksploatacja kosztuje znikome sumy. ponadto pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ciepła w obiekcie.

Zyskująca coraz szersze grono odbiorców jest powietrzna pompa ciepła do domu 180 mkw wydaje się być złotym środkiem, a wszystko za sprawą ceny zakupu. Wyróżnia ją także łatwy montaż, niestety tego typu pompa nie radzi sobie jako jedyne źródło ciepła i wymaga wsparcia dodatkowym źródłem ogrzewania w domach starszego typu, bez ogrzewania podłogowego, ze słaba izolacją zewnętrzną. 

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w budynkach nowo budowanych, gdzie projekt uwzględnia instalację pompy ciepła, ale również świetnie spisują się w starszych obiektach, gdzie instalacja centralnego ogrzewania współpracuje z pompą. Zatem jaka pompa ciepła do domu 180 m2 będzie idealna? Nie ma jedynej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Pewną wskazówką jest audyt energetyczny, jak też rozeznanie potrzeb, oczekiwań domowników. Na 180m dom wystarczyć powinna pompa o mocy 8kW.

Koszty inwestycji na 180 m2

Najbardziej kosztowną inwestycją jest montaż i zakup gruntowej pompy ciepła 180m kw. By taką pompę zamontować niezbędne jest wykonanie licznych odwiertów w gruncie. korzystniejszą ekonomicznie jest inwestycja w powietrzną pompę ciepła. Ile kosztuje pompa ciepła do domu 180m kw to zależy od rodzaju pompy i jej mocy. 

Realne koszty zakupu pompy ciepła w domu 180 m2 to dla pompy gruntowej minimalnie 10 000 złotych, zaś dla powietrznej pompy ciepła to koszt rzędu 7000 zł wzwyż. W dużej mierze cena urządzenia zależy od tego, jaka moc pompy ciepła do domu 180 została wybrana. Sam zakup pompy to nie wszystko, kosztowny może być też jej montaż. Istniejąca instalacja centralnego ogrzewania wymaga synchronizacji z pompą i dostosowania.  Najtaniej wychodzi instalacja w nowo budowanych budynkach, bowiem nie wymaga budowy komina dymnego, co znacznie obniża koszty budowy. 

Rzeczywiste koszty montażu pompy ciepła to przedział od 13000zł po 35000zł. Najbardziej kłopotliwy i kosztowny jest montaż gruntowej pompy ciepła, gdzie konieczne jest zakopanie w ziemi specjalnych rur czy to pionowo, czy poziomo. Wykonanie jednej studni głębinowej to koszty minimum 5000zł, a odwiertu pod solankę nawet 20000zł. Szacuje się, że koszty te zwracają się w około dziesięć lat. 

Bezwzględnie pompy ciepła do ogrzewania domu 180 są tanie, a ogrzewanie może być jeszcze tańsze gdy wesprzemy się instalacją paneli fotowoltaicznych, jak też odpowiednią konfiguracją urządzenia. Ustawiając przerwy czasowe, wykorzystując przedziały czasowe tańszej energii, jak też ustawienia temperatury w poszczególnych pomieszczeniach można dodatkowo zminimalizować koszty eksploatacji pompy ciepła.

Koszt pompy ciepła na 180m2 – górne i dolne źródło ciepła oraz moc urządzenia

Czynników wpływających na moc pompy ciepła, która będzie odpowiednia dla domu 180 m jest sporo. Przede wszystkim na koszt pompy wpływa jej rodzaj i moc. w przypadku 180 mkw zaleca się zakup pomp o mocy od 6 do 8 kW. Mniejsza moc zalecana jest do nowobudowanych domów, które są mniej energochłonne z uwagi na technologię budowy. Jeśli chodzi o starsze budynki może okazać się, iż niewielka powierzchnia może nie być kluczowym wyznacznikiem mocy. Jeśli dom nie jest ocieplony, nie posiada szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej, ponadto budynek nie jest podpiwniczony, wówczas może okazać się, iż potrzeby energetyczne domu są na tyle duże, że pompa ciepła o mocy 7 kW to za mało. Im moc pompy jest większa, tym jej koszt zakupu również jest wyższy. W doborze stosownej pompy ciepła na 180m2, audycie energetycznym domu pomagają firmy instalatorskie posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. dopasowanie optymalnego rozwiązania na etapie projektu jest kluczowe dla powodzenia inwestycji.

Poza mocą urządzenia istotnym parametrem wpływającym na koszt pompy i jej użytkowania jest górne źródło ciepła oraz dolne. Dolne źródło ciepła kosztowne jest pod kątem wykonania instalacji, bowiem gruntowy wymiennik zarówno poziomy jak i pionowy generuje wysokie koszty. W przypadku wodnej pompy także nie są to niskie koszty z uwagi na konieczność odwiertów, budowy studni itd. Jeśli chodzi o samo korzystanie ze źródła ciepła koszty eksploatacyjne są podobne z korzyścią dla zwiększonej wydajności pompy gruntowej.

Często pomijanym parametrem kosztowym jest górne źródło ciepła w postaci instalacji grzewczej. jej jakość i rodzaj znacznie wpływa na efektywność ogrzewania pompą ciepła. najbardziej wydajne wydaje się być ogrzewanie podłogowe. w przypadku tradycyjnych grzejników ważna jest optymalna regulacja temperatury poszczególnych pomieszczeń. 

Pozostałe czynniki wpływu na koszt pompy ciepła:

  • lokalizacja nieruchomości;
  • liczba domowników i ich preferencje względem temperatury w pomieszczeniach domu;
  • ilość źródeł ciepła w domu;
  • technologia budowy domu (nowa budowa, istniejący budynek, stary dom);
  • producent pompy ciepła.

Pompa ciepła - kontakt

Komfort użytkowania, ekologia i zachęcające dofinansowanie dla domu 180 m2

Wygoda ogrzewania bez konieczności zakupu opału, jego składowania, podawania to największy atut pompy ciepła. Tuż obok wymienić należy brak emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń z ogrzewania pompą ciepła. Jest to urządzenie korzystające w pełni z odnawialnych źródeł energii. Fakt ten został należycie doceniony i promowany w postaci dofinansowania instalacji, które może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dla gospodarstwa domowego.

Źródła finansowania pompy ciepła dla domu 180m2

Zakup pompy ciepła, jak i jej montaż to wciąż spory wydatek nawet dla osób bardziej zamożnych. By odciążyć inwestorów, a jednocześnie wesprzeć sektor OZE państwo proponuje rządowe wsparcie w ramach programów obniżenia emisji spalin. Dotacje dla pomp ciepła są obecnie najwyższe spośród możliwych form wsparcia inwestycji w OZE. Oczywiście nie ma przymusu korzystania z dotacji, można zrealizować inwestycję za gotówkę, na kredyt w ramach środków własnych. Prócz środków rządowych lokalnie skorzystać można z funduszy samorządowych, alternatywnie do dotacji z programu Czyste Powietrze..

Koszty inwestycji z uwzględnieniem dotacji są porównywalne z instalacją kotła zasypowego, który charakteryzuje znacznie mniej zalet. Biorąc pod uwagę koszty ogrzewania domu w ciągu roku, pompa ciepła to najtańszy sposób na ogrzanie domu. Oszczędności widoczne są od razu, nawet jeśli pompa ciepła nie jest zasilana fotowoltaiką rachunki za energię elektryczną są zdecydowanie niższe niżeli w przypadku typowego ogrzewania na prąd. Pompy ciepła do domu zapewnia nowoczesne ogrzewanie na wysokim poziomie. 

Pytania i odpowiedzi:

Którą pompę ciepła na dom 180 m2 wybrać?

Przy metrażu 180 mkw wystarczyć powinna pompa o mocy 8kW, najlepiej gruntowa pompa ciepła, ale nie jest to warunek konieczny.

Czy w starym domu 180 m2 opłaca się instalować pompę ciepła?

W starszym budownictwie pompy ciepła świetnie się sprawdzają, o ile są dobrze dobrane pod kątem swej mocy, wydajności.

Ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła na 180m2 ?

W zależności od rodzaju pompy ciepła koszty energii jakie zużywa wahają się rocznie od 1900 do 3800 złotych.

Czy pompa ciepła musi być instalowana wraz z panelami fotowoltaicznymi?

Nie, pompa ciepła może być zasilana z sieci lub panelami fotowoltaicznymi, aczkolwiek fotowoltaika znacząco obniża koszty eksploatacji.

 

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę