Coraz popularniejszym urządzeniem w domach staje się pompa ciepła. W sytuacji, kiedy praktycznie każde ogrzewanie podrożało z uwagi na drastyczny wzrost cen opału, prądu, gazu itp. pompa ciepła 100 mkw w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest nie tylko wygodnym sposobem ogrzewania, ale i ekonomicznym.

Czy naprawdę warto w domu 100 mkw instalować pompę ciepła?

Wiele osób zastanawia się, czy naprawdę warto inwestować w pompy ciepła. Koszty pompy ciepła do domu 100 mkw zależą od wielu czynników i trudno jednoznacznie wskazać, czy jest to suma kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych. Przede wszystkim o cenie decyduje rodzaj pompy oraz jaka moc pompy ciepła do domu 100 mkw jest konieczna.

Zanim ostatecznie wybierzemy pompę ciepła warto przeanalizować plusy i minusy tego rozwiązania. Na tym etapie odpowiedzieć sobie należy na pytanie ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m² nie tylko jako inwestycja w zakup urządzenia, ale również jej utrzymania, w końcu nie jest to perpetum mobile, a urządzenie zasilane energią elektryczną. Podkreślić w tym miejscu warto, że energia elektryczna potrzebna jest pompie jedynie do pracy, nie zaś jako „paliwo”, z czego wynika niski koszt ogrzewania.

Pompa ciepła - kontakt

Podstawową zaletą pompy ciepła jest komfort jej użytkowania. W porównaniu z piecem węglowym jest ona niemalże bezobsługowa. Nie wymaga składowania paliwa, nie zajmuje wiele miejsca, a jej otoczenie jest czyste. Ponadto odpowiednio dobrana pompa ciepła do domu mieszkalnego jest wydajna, tania w eksploatacji, wytrzymała z gwarancja na wiele lat. Zaletą pompy ciepła jest również jej ekologiczny charakter. Wśród wad najczęściej wymienia się wysoki koszt inwestycji, jednak szybki zwrot oraz dofinansowanie rządowe niwelują te minusy. Jednym z mankamentów pomp ciepła jest ich montaż, bowiem w przypadku pompy gruntowej niezbędne jest wwiercenie sond w grunt, zaś przy poziomym wymienniku ciepła wymagania stawiane działce nie zawsze są realne do spełnienia.

W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów rocznych kosztów ogrzewania. Przyjmując średnią cenę energii elektrycznej z 2022 roku koszty ogrzewania domu 100 mkw wahają się między 1200zł a 3600zł w zależności od tego jaką pompę zastosujemy i czy nasz budynek posiada dobrą izolację cieplną.

Główne zalety pompy ciepła na 100m kw:

 • jest prawie bezobsługowa
 • sprawdza się jako ogrzewanie w każdym domu
 • nie wymaga wiele miejsca
 • eliminuje konieczność składowania opału
 • obecnie jest najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania domu
 • zakup i montaż pompy ciepła jest dofinansowany przez państwo
 • jest ekologiczna, bazuje na odnawialnym źródle energii

Rodzaje pomp ciepła na 100

Stojąc przed dylematem jakie ogrzewanie do domu 100 mkw wybrać należy rozważyć którą pompę ciepła byłoby najbardziej optymalnie wykorzystać w naszym domu. Co do zasady występują trzy główne typy pomp ciepła: 

 • gruntowa, 
 • wodna 
 • oraz powietrzna pompa ciepła. 

Od tego którą pompę wybierzemy zależeć będzie koszt kompletnej instalacji, jak również wydajność pompy, która rzutuje na zadowolenie z ogrzewania domu. Rodzaj pompy wpływ ma również na roczne koszty ogrzewania.

Gruntowa pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu i zapewnia zarówno ogrzewanie obiektu, jak i podgrzanie wody użytkowej bez potrzeby zewnętrznego wspomagania. Jest to bardzo popularny rodzaj pompy ciepła do domu 100 . Mniej powszechna jest wodna pompa ciepła. Koszt pompy ciepła do domu 100 mkw jak i eksploatacji jest znacznie wyższy. Niemniej również może stanowić wyłączne źródło ciepła w domu.

Zyskująca coraz szersze grono odbiorców jest powietrzna pompa ciepła do domu 100 mkw, a wszystko za sprawą ceny zakupu. Wyróżnia ją także łatwy montaż, niestety tego typu pompa nie radzi sobie jako jedyne źródło ciepła i wymaga wsparcia dodatkowym źródłem ogrzewania. Obserwuje się mniejszą wydajność powietrznej pompy ciepła w domu 100 m2.

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w budynkach nowo budowanych, gdzie projekt uwzględnia instalację pompy ciepła, ale również świetnie spisują się w starszych obiektach, gdzie instalacja centralnego ogrzewania współpracuje z pompą. Zatem jaka pompa ciepła do domu 100 m2 będzie idealna? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, wymaga wykonania audytu energetycznego budynku, jak i uwzględnienia zapotrzebowania na ciepło. Z reguły na 100m dom wystarcza pompa o mocy 7kW.

Koszty inwestycji pompy ciepła do domu 100 m2

Najbardziej kosztowna inwestycją jest montaż i zakup gruntowej pompy ciepła 100m kw. By taką pompę zamontować niezbędne jest wykonanie licznych odwiertów w gruncie. Tańszym rozwiązaniem jest inwestycja w powietrzną pompę ciepła. Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100m kw to zależy od rodzaju pompy i jej mocy. 

Realne koszty zakupu pompy ciepła w domu 100 m2 to dla pompy gruntowej minimalnie 10 000 złotych, zaś dla powietrznej pompy ciepła to koszt rzędu 7000 zł wzwyż. W dużej mierze cena urządzenia zależy od tego, jaka moc pompy ciepła do domu 100 została wybrana. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami montażu i instalacji. Nawet jeśli posiadamy już istniejącą instalację centralnego ogrzewania, wymaga ona adaptacji do pracy z pompa ciepła. Najtaniej wychodzi instalacja w nowo budowanych budynkach, bowiem nie wymaga budowy komina dymnego, co znacznie obniża koszty budowy. 

Niestety realne koszty montażu pompy ciepła to przedział od 13000zł po 35000zł. Najbardziej kłopotliwy i kosztowny jest montaż gruntowej pompy ciepła, gdzie konieczne jest zakopanie w ziemi specjalnych rur czy to pionowo czy poziomo. Wykonanie jednej studni głębinowej to koszty minimum 5000zł, a odwiertu pod solankę nawet 20000zł. Szacuje się, że koszty te zwracają się w około dziesięć lat. 

Bezwzględnie pompy ciepła do ogrzewania domu 100 są tanie, a ogrzewanie może być jeszcze tańsze gdy wesprzemy się instalacją paneli fotowoltaicznych, jak też odpowiednią konfiguracją urządzenia. Ustawiając przerwy czasowe, wykorzystując przedziały czasowe tańszej energii, jak też ustawienia temperatury w poszczególnych pomieszczeniach można dodatkowo zminimalizować koszty eksploatacji pompy ciepła.

Koszt pompy ciepła na 100 m2 – górne i dolne źródło ciepła oraz moc urządzenia

Czynników wpływających na moc pompy ciepła, która będzie odpowiednia dla domu stumetrowego jest sporo. Przede wszystkim na koszt pompy wpływa jej rodzaj i moc. w przypadku 100 mkw zaleca się zakup pomp o mocy od 5 do 7 kW. mniejsza moc zalecana jest do nowobudowanych domów, które są mniej energochłonne z uwagi na technologię budowy. jeśli chodzi o starsze budynki może okazać się, iż niewielka powierzchnia może nie być kluczowym wyznacznikiem mocy. Jeśli dom nie jest ocieplony, nie posiada szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej, ponadto budynek nie jest podpiwniczony, wówczas może okazać się, iż potrzeby energetyczne domu są na tyle duże, że pompa ciepła o mocy 7 kW to za mało. Im moc pompy jest większa, tym jej koszt zakupu również jest wyższy. W doborze stosownej pompy ciepła na 100m2, audycie energetycznym domu pomagają firmy instalatorskie posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. dopasowanie optymalnego rozwiązania na etapie projektu jest kluczowe dla powodzenia inwestycji.

Pompa ciepła - kontakt

Poza mocą urządzenia istotnym parametrem wpływającym na koszt pompy i jej użytkowania jest górne źródło ciepła oraz dolne. Dolne źródło ciepła kosztowne jest pod kątem wykonania instalacji, bowiem gruntowy wymiennik zarówno poziomy jak i pionowy generuje wysokie koszty. W przypadku wodnej pompy także nie są to niskie koszty z uwagi na konieczność odwiertów, budowy studni itd. Jeśli chodzi o samo korzystanie ze źródła ciepła koszty eksploatacyjne są podobne z korzyścią dla zwiększonej wydajności pompy gruntowej. Często pomijanym parametrem kosztowym jest górne źródło ciepła w postaci instalacji grzewczej. Jej jakość i rodzaj znacznie wpływa na efektywność ogrzewania pompą ciepła. Najbardziej wydajne wydaje się być ogrzewanie podłogowe. W przypadku tradycyjnych grzejników ważna jest optymalna regulacja temperatury poszczególnych pomieszczeń. 

Pozostałe czynniki wpływu na koszt pompy ciepła:

 • lokalizacja nieruchomości;
 • liczba domowników i ich preferencje względem temperatury w pomieszczeniach domu;
 • ilość źródeł ciepła w domu;
 • technologia budowy domu (nowa budowa, istniejący budynek, stary dom);
 • producent pompy ciepła;

Komfort użytkowania, ekologia i zachęcające dofinansowanie dla domu 100 m2

Wygoda ogrzewania bez konieczności zakupu opału, jego składowania, podawania to największy atut pompy ciepła. Tuż obok wymienić należy brak emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń z ogrzewania pompą ciepła. Jest to urządzenie korzystające w pełni z odnawialnych źródeł energii. Fakt ten został należycie doceniony i promowany w postaci dofinansowania instalacji, które może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dla gospodarstwa domowego.

Źródła finansowania pompy ciepła dla domu 100 m2

Zakup pompy ciepła, jak i jej montaż to wciąż spory wydatek nawet dla osób bardziej zamożnych. By odciążyć inwestorów, a jednocześnie wesprzeć sektor OZE państwo proponuje rządowe wsparcie w ramach programów obniżenia emisji spalin. Dotacje dla pomp ciepła są obecnie najwyższe spośród możliwych form wsparcia inwestycji w OZE. Oczywiście nie ma przymusu korzystania z dotacji, można zrealizować inwestycję za gotówkę, na kredyt w ramach środków własnych. Prócz środków rządowych lokalnie skorzystać można z funduszy samorządowych, alternatywnie do dotacji z programu Czyste Powietrze..

Koszty inwestycji z uwzględnieniem dotacji są porównywalne z instalacją kotła zasypowego, który charakteryzuje znacznie mniej zalet. Biorąc pod uwagę koszty ogrzewania domu w ciągu roku, pompa ciepła to najtańszy sposób na ogrzanie domu. Oszczędności widoczne są od razu, nawet jeśli pompa ciepła nie jest zasilana fotowoltaiką rachunki za energię elektryczną są zdecydowanie niższe niżeli w przypadku typowego ogrzewania na prąd. Pompy ciepła do domu zapewnia nowoczesne ogrzewanie na wysokim poziomie.  

Pytania  i odpowiedzi

Którą pompę ciepła na dom 100 mkw wybrać?

Warto zasięgnąć rad specjalistów, wybór jest zależny od budżetu oraz budynku.

Czy w starym domu 100 m2 opłaca się instalować pompę ciepła?

Nie tylko w nowych domach, ale i starszych budynkach pompa ciepła się doskonale sprawdza.

Ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła na 100 mkw?

W zależności od rodzaju pompy ciepła koszty energii jakie zużywa wahają się rocznie od 1200 do 3000 złotych.

Czy pompa ciepła musi być instalowana wraz z panelami fotowoltaicznymi?

Nie, pompa ciepła może być zasilana z sieci lub panelami fotowoltaicznymi, aczkolwiek fotowoltaika znacząco obniża koszty eksploatacji.

Która pompa ciepła jest najbardziej ekologiczna?

Wszystkie pompy ciepła są równie ekologiczne, korzystają z odnawialnych źródeł energii.

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę