Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? – Ogrzewanie, klimatyzacja i ciepła woda z powietrznej pompy ciepła – Co warto na wiedzieć?

Pompy ciepła to dla wielu osób w Polsce, temat dość trudny do zrozumienia. Choć rządowe dotacje przeważyły o popularności montażu pomp ciepła i ogólny poziom “dopasowania” tych systemów do budynków znacznie wzrósł w ostatnich latach, ale na niejednym internetowym forum pompa ciepła ma opinie negatywne, a sztampowe tytuły typu “Nabici w pompę ciepła” wciąż pojawiają się na lokalnych portalach. Trzeba jednak pamiętać, że pompa ciepła, zwłaszcza ta powietrzna, choć wydaje się być dość niepewną inwestycją w polskim klimacie, to właściwie zaprojektowana, dobrana i zainstalowana jest warta swojej ceny i jest opłacalna. Ale ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła? Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? Sprawdźmy to!

  • Powietrzna pompy ciepła – jak działa?
  • Ile prądu pobiera powietrzna pompa ciepła?
  • Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?
  • Powietrzna pompa ciepła bez fotowoltaiki – podsumowanie

Powietrzna pompy ciepła – jak działa?

Piece i kotły c.o. zapewniają ogrzewanie budynków jesienią i zimą poprzez “dodawanie” ciepła do powietrza poprzez spalanie paliwa, takiego jak np: węgiel kamienny, gaz ziemny lub olej opałowy. Chociaż wydajności tych urządzeń grzewczych w Polsce stale się poprawiają, nadal pozostają poniżej 100%, co po prostu oznacza, że ​​nie cała “dostępna” energia ze spalania paliwa jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. Warto wiedzieć, że pompy ciepła działają na zupełnie innej zasadzie! 

Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z biosfery, a gruntowa pompa ciepła wykorzystuje ziemię, wodę gruntową lub oba te źródła, jako źródło energii cieplnej, a energia elektryczna dostarczana do pompy ciepła jest wykorzystywana do przesyłania energii cieplnej między dwoma lokalizacjami. Dzięki temu pompa ciepła może pracować wydajniej, tzn. wytwarza się więcej energii cieplnej niż ilość energii elektrycznej użytej do jej “przepompowania”. Przykładowo, jeśli pompa ciepła ma wskaźnik efektywności energetycznej dla trybu grzania – COP 4, to pozwala to uzyskać 4 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej.

Powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda działa poprzez przesyłanie ciepła z jednego miejsca do drugiego, za pomocą sprężarki i struktury cyrkulacyjnej czynnika chłodniczego, przez który ciepło jest pobierane ze źródła zewnętrznego (powietrza) i transportowane do obiegu grzewczego i do zbiornika z ciepłą wodą użytkową. Ze względu na konstrukcję można wyróżnić – jednostki typu MONOBLOK, gdzie wszystkie elementy pompy (np.: sprężarka, czynnik chłodniczy, parownik, skraplacz i zawór rozprężny) znajdują się w obrębie jednej jednostki umieszczonej wewnątrz lub na zewnątrz budynku oraz powietrzne pompy ciepła typu SPLIT, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. 

Pompy ciepła z termodynamicznego punktu widzenia realizują obieg Lindego, a układ pompy ciepła jest typowym sprężarkowym, ziębniczym obiegiem parowym, ale ta maszyna cieplna może pracować w systemie rewersyjnym (gdzie skraplacz staje się parowaczem, a parowacz – skraplaczem). Oznacza to, że działanie pompy ciepła jest w pełni odwracalne i ta ​​maszyna może zarówno ogrzewać, jak i chłodzić dom, zapewniając komfort cieplny mieszkańcom przez cały rok, bo w okresie letnim pompa ciepła działa jak klimatyzator.

Obecnie produkowane, wysokowydajne, domowe pompy ciepła osuszają również lepiej niż standardowe klimatyzatory, co skutkuje mniejszym zużyciem energii i większym komfortem chłodzenia w lecie. Ale, aby możliwe było efektywne ogrzewanie budynku pompą ciepła należy podnieść temperaturę gazu (tzn. czynnika chłodniczego) w układzie chłodniczym. W pompie ciepła służy do tego sprężarka, gdzie podczas sprężania czynnika wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Gaz pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze trafia na skraplacz, gdzie odbywa się proces skraplania i ciepło “oddawane” jest do systemu grzewczego, a potem zawór rozprężny zmniejsza ciśnienie skroplonego czynnika chłodniczego i przekazuje odpowiednią jego ilość na parownik. Podczas pracy pompy ciepła cały proces wielokrotnie się powtarza i około 75% ciepła, które trafia wówczas do systemu grzewczego z powietrza z otoczenia jest zupełnie “darmowe”, a pozostałe 25% to głównie energia elektryczna, która jest potrzebna do działania sprężarki oraz pracy pomp obiegowych systemu grzewczego.

Pompa ciepła - kontakt

Ile prądu pobiera powietrzna pompa ciepła?

Dla wielu osób, problemy z powietrzną pompą ciepła w niskich temperaturach obejmują: mniejszą wydajność, mniejszą podaż ciepła i większy pobór prądu przez urządzenie. Ile prądu pobiera powietrzna pompa ciepła podczas sezonu grzewczego? Z całą pewnością, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, sprężarki w powietrznych pompach ciepła muszą pracować częściej. Ale przecież można powiedzieć to samo o innych systemach grzewczych! Trzeba jednak pamiętać, że najnowocześniejszy system pomp ciepła nie zrobi wiele, jeśli w lokalu są przeciągi! 

Budynki, które nie są wystarczająco termoizolowane, mogą “przepuszczać” do 20% swojej energii cieplnej, co dodatkowo zwiększa roczne koszty ogrzewania, niezależnie od rodzaju posiadanego systemu ogrzewania. Takie stare, nieocieplone budynki w rezultacie mają większe zapotrzebowanie na ciepło i powoduje to ogromne obciążenie systemów grzewczych i trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz i wtedy pompa ciepła jako jedyny system grzewczy, może okazać się chybioną i nieopłacalną inwestycją, a rachunki za prąd za ogrzewanie pompą ciepła mogą z pewnością przerażać.

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze-woda? Powietrzne pompy ciepła, te od renomowanych producentów, np. są to marki: Beretta, Netsu, Samsung, Kaisai, Buderus, Stiebel Eltron, to maszyny cieplne z klasą efektywności energetycznej A+++ (35°C) lub A++ (55°C), które umożliwiają maksymalną oszczędność energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że informacje podawane przez producenta – ile prądu pobiera pompa ciepła podczas pracy, moc cieplna kW, COP, moc chłodzenia, itp., to wartość uzyskana w trakcie całego cyklu pracy, w ściśle określonych warunkach. Realne zużycie energii przez pompę ciepła w domu prywatnym lub w budynku komercyjnym jest zależne od wielu czynników i do tych najważniejszych zalicza się m.in.:

  • zapotrzebowanie na ciepło budynku, 
  • chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim,
  • oczekiwana temperatura systemu grzewczego, 
  • potrzeby w zakresie ilości zużycia i temperatury ciepłej wody użytkowej, 
  • prawidłowy dobór i montaż całego systemu pompy ciepła.

Warto bowiem wiedzieć, że jeśli np. pompa ciepła w domu jest zbyt mała, to system “dodatkowy” (tzn. grzałka elektryczna w pompie ciepła, która może być włączana bez względu na wartość temperatury zewnętrznej), będzie często używany i oszczędności energii elektrycznej nie będą z pewnością na oczekiwanym poziomie. Podobnie dzieje się, jeśli pompa ciepła jest “przewymiarowana” i pracuje nieefektywnie, tzn. maszyna wytwarza zbyt dużo ciepła, a jednostka włącza się i wyłącza, co prowadzi do nie tylko do dyskomfortu, ale i do zużycia komponentów pompy ciepła i niepotrzebnego poboru energii elektrycznej w trybie czuwania.

Aby uzyskać maksymalne oszczędności energii elektrycznej niezwykle istotne jest prawidłowe dobranie pompy ciepła pod konkretną instalację oraz pod indywidualne preferencje użytkowników systemu. Choć niezwykle ważne jest zrozumienie swoich potrzeb związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń i ciepłą wodą użytkową, ale dobór systemu pompy ciepła i jej mocy powinien być zawsze dostosowany także do:

  • warunków panującego w regionie klimatu,
  • właściwości izolacyjnych i wielkości budynku,
  • istniejącego już systemu ogrzewania,
  • realnego zapotrzebowania budynku na energię użytkową lub moc w temp. obliczeniowej (np. -15°C), 
  • potrzebnej ilości ciepłej wody użytkowej,
  • oraz spełniać główne cele instalacji (np. oszczędności energii grzewczej lub zastąpienie istniejącego układu podgrzewania wody użytkowej w określonych porach roku). 

Pompa ciepła - kontakt

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Pompa ciepła jest przyjaznym dla środowiska system HVAC, bo ta jedna instalacja zapewnia ogrzewanie, klimatyzację i wentylację i przez cały rok pozwala uzyskać oczekiwany komfort cieplny w pomieszczeniach. W Polsce coraz częściej powstają domy pasywne, które są bardzo “szczelne” i nie mają dużego zapotrzebowania na ogrzewanie i tam, pompa może z powodzeniem być jedynym źródłem ciepła, co jest z pewnością bardzo opłacalne. W takich przypadkach, układ – pompa ciepła i instalacja PV (tzn. zestaw urządzeń służący do wytworzenia prądu z energii słonecznej) stosuje się w systemie on-grid, czyli pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna połączona jest z siecią elektryczną, co pozwala na ogromne oszczędności. 

W polskich domach instalowana jest coraz częściej tzw. pompa ciepła off-grid (tzn. system pompy ciepła “poza siecią”). System off-grid daje możliwość magazynowania energii elektrycznej, a taka instalacja polega na tym, że panele fotowoltaiczne są jedynym źródłem energii elektrycznej do domu (nie ma połączenia z siecią energetyczną), a urządzenia o napędzie elektrycznym (np. pompa ciepła) są jedynymi odbiorcami prądu. Zestaw pompa ciepła panele fotowoltaiczne opinie ma doskonałe, także ze względu na fakt, że magazyny energii stanowią przyszłość systemów fotowoltaicznych, bo pozwalają całkowicie uniezależnić się od krajowych dostawców energii. 

Czy pompa ciepła bez fotowoltaniki jest opłacalna? Koszty eksploatacji pompy przynoszą oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i za prąd, ponieważ mechanizm stojący za pompą ciepła po prostu przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego, a nie go wytwarza. Ale w niektórych przypadkach, aby pompa ciepła bez fotowoltaniki była opłacalna, aby uzyskać oczekiwane oszczędności, mogą być wymagane dodatkowe modyfikacje instalacji grzewczej w budynku, w celu “wsparcia“ pompy ciepła. Choć dodatkowe źródła ciepła są często pomijane przy omawianiu pomp ciepła i konsultacji przed zakupem, to powietrzna pompa ciepła może być “wspomagana” przez inne urządzenia grzewcze i nie muszą być to wcale kolektory słoneczne, które przekształcają energię ze słońca na energię cieplną. 

Obecnie produkowane, te najlepsze powietrzne pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej, są standardowo wyposażone w wężownice, które służą do podłączenia dodatkowego źródła ciepła. Co w praktyce oznacza, że pompa ciepła może tworzyć jeden system grzewczy ze “starym” ogrzewaniem, bo do wężownicy górnej można podłączyć kocioł olejowy, gazowy, piec na ekogroszek, który już ogrzewa dom lub nawet kominek! Tego typu rozwiązanie hybrydowe pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemu, przyniesie oszczędności w rachunkach za prąd i może w znacznym stopniu obniżyć roczne rachunki za ogrzewanie. 

Warto też mieć na uwadze fakt, że powietrzna pompa ciepła jest to system grzewczy, który najlepiej nadaje się do ogrzewania podłogowego i nowoczesnych grzejników. Z tego powodu, w domach podczas montażu pompy ciepła często instalowane są nowe, większe grzejniki, co jest dodatkowym kosztem instalacji, który należy uwzględnić, aby pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłacała. Wypada w tym miejscu dodać, że w Polsce dostępne są pompy ciepła powietrze-woda służące wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Takie powietrzne pompy ciepła to odnawialne źródło ciepłej wody w domach i są to energooszczędne moduły hydrauliczne, które są idealne do pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę w kranach i przynoszą znaczne oszczędności na rachunkach za prąd, w porównaniu z tradycyjnymi bojlerami elektrycznymi i podgrzewaczami przepływowymi.

Powietrzna pompa ciepła bez fotowoltaiki – podsumowanie:

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? Opłaca się, ponieważ montaż pompy ciepła w budynku prywatnym, jaki i w lokalu firmowym, daje użytkownikom nie tylko komfort cieplny, ale i psychiczny, bo nie trzeba pamiętać o zakupie paliwa do pieca, o obowiązkowym czyszczeniu przewodów kominowych i martwić się o miejsce do składowania opału na zimę. Ale należy pamiętać, że w kwestii, pompa ciepła bez fotowoltaiki koszty, na opłacalność inwestycji w pompę ciepła, z pewnością korzystnie wpłynie zwiększenie izolacji cieplnej budynku (np.: wymiana stolarki okiennej i drzwi, docieplenie ścian i stropów) i zmiana taryfy energetycznej na dwustrefową. 

Warto też wiedzieć, że w Polsce, firmy instalujące pompy ciepła mają w swej ofercie oprócz pomp ciepła, także dedykowane akcesoria do pomp ciepła, które mają za zadanie maksymalnie dostosować maszynę do różnych typów instalacji. Przykładowo, system pompa ciepła Beretta to także zbiorniki buforowe, które są wykorzystywane jako stabilizatory pracy pompy ciepła oraz pełnią funkcję magazynu nadmiar wyprodukowanego ciepła i optymalizują czas pracy sprężarki, czyli wpływają na pobór prądu przez urządzenie. 

Na zakończenie, trzeba zwrócić uwagę na istotny fakt, że znalezienie solidnego i rzetelnego instalatora pompy ciepła jest absolutnie kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Podobnie jak w przypadku wszystkich systemów ogrzewania, odpowiedni montaż, serwis i konserwacja jest kluczem do wydajnej pracy urządzenia. Niektórzy eksperci z tej branży twierdzą, że różnica pomiędzy zużyciem energii przez poprawnie zainstalowaną pompę ciepła waha się w granicach od 10% do nawet 25%! 

Jeśli rozważasz montaż powietrznej pompy ciepła w swojej nieruchomości i przerażają Cię duże koszty początkowe i opinie negatywne, to musisz wiedzieć, że korzyści z montażu pompy ciepła wyraźnie wskazują, że na dłuższą metę stanowi ona mądrą, przyszłościową inwestycję! Pompa ciepła powietrze- woda to obecnie jedno z najbardziej efektywnych i niskoemisyjnych źródeł ciepła dla domu i jeszcze na dodatek, polski rząd pomoże Ci finansowo w przejściu na to ekologiczne rozwiązanie!

Szukasz wskazówek, bo nie wiesz, jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej rodziny? Potrzebujesz więcej informacji na temat – pompa ciepła bez fotowoltaiki koszty, split, monoblok – jak wybrać?, czy pompa ciepła ogrzeje stary dom?, ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła w domu 140m2? W Dystrybutor OZE jesteśmy po to, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego budżetu. Po prostu wypełnij formularz na naszej stronie internetowej i uzyskaj bezpłatną i niezobowiązującą opinię i wycenę. Umów się na wizytę online, zadzwoń lub napisz do nas już dziś!

 

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę