Pompy ciepła jako alternatywne źródło ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są nie tylko bardziej ekonomiczne, ale energooszczędne i niezawodne, ponieważ urządzenie może działać przez kilkadziesiąt lat. Czy zatem pompy ciepła można uznać za awaryjne? Odpowiednio dobrana i co ważne umiejętnie zainstalowana pompa ciepła posłuży nam przez kilkadziesiąt lat. Jak zapewniają producenci ich urządzenia cechuje kilkudziesięcioletnia żywotność, a w ramach zakupu oferują swoim klientom kilkuletni okres gwarancji.

Awaryjność pompy ciepła – z czego wynika?

Pompy ciepła nie tylko są proste w montażu, ale i proste w późniejszym użytkowaniu. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwa jej instalacja może skutecznie zmniejszyć efektywność urządzenia, a przy dłuższym okresie eksploatacji doprowadzić do awarii pompy ciepła. Jakie czynniki mogą mieć wpływ na awaryjność pompy ciepła?

Wśród czynników należy wskazać:

  • źle wykonany montaż,
  • niewłaściwie dobrane parametry instalacji,
  • błędne ustawienia,
  • błędy instalacyjne,
  • błędne ustawienie parametrów pompy (krzywej grzewczej i jej pochodnych, temperaturę CWU),
  • zbyt niskie ciśnienie wody (czynnika grzewczego) prowadzące do problemów z pracą naczynia przeponowego.

Wszystkie te elementy niewłaściwie lub niestarannie wykonane i obliczone mogą spowodować, że po kilku miesiącach względnego działania, świeżo zainstalowana pompa przestanie działać prawidłowo. Jak podpowiadają specjaliści w temacie pomp, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii zainstalowanego urządzenia, warto decydować się na pompy kompaktowe z wbudowanymi fabrycznie elementami takimi, jak: moduł sterujący pracą pompy ciepła, obiegowe dolne i górne źródła, zasobnik ciepłej wody użytkowej, a także zintegrowany zbiornik buforowy i grzałkę.

Pompa ciepła - kontakt

Pompa ciepła – zwróć uwagę na jej montaż

Nawet najlepsze i najdroższe urządzenie ulegnie awarii, jeśli jest nieodpowiednio zamontowane. Dlatego przy montażu urządzenia warto zdecydować się na pomoc doświadczonego instalatora posiadającego autoryzację producenta. W przypadku pomp ciepła oferowanych przez znanych producentów takich, jak: NIBE, SAMSUNG, SIEBEL ELTRON, BUDERUS, czy NETSU możemy liczyć nie tylko na fachową pomoc i doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego do naszych pomieszczeń lub budynku urządzenia, ale także na fachowe jej instalowanie i montaż. Dzięki takiemu rozwiązaniu pompa ciepła będzie służyć nam przez długie lata bezawaryjnie, a koszty jej zakupu (pamiętajmy o dofinansowaniu) w krótkim czasie się zwrócą.

Awaryjność pomp ciepła – gdzie szukać informacji i na co zwracać uwagę?

Jeśli przed zakupem chciałbyś poznać opinie użytkowników w temacie awaryjność pomp ciepła forum poświęcone tej tematyce z pewnością dostarczy Ci cennych informacji. Jak podkreślają zarówno osoby korzystające z tego rodzaju urządzenia grzewczego, jak i fachowcy, podczas instalacji koniecznie należy zwrócić uwagę na osiągany przepływ, a co za tym idzie na wynikającą z tego dystrybucję ciepła i uzyskiwane wartości temperatury w instalacji.

W kontekście przepływu i instalacji pojawia się pytanie, czy podczas zakupu można wybrać dowolne urządzenie? Jeśli tylko przeczytasz opinie użytkowników na forum poświęconym pompom ciepła, ich użytkowaniu i awaryjności, szybko zauważysz, że podobnie, jak fachowcy w tym temacie, właściciele pomp zwracają uwagę na odpowiedni i przemyślany wybór urządzenia. Przy wyborze warto zdecydować się na urządzenia sprawdzonych firm z długoletnim doświadczeniem takich, jak: NIBE, Buderus czy Stiebel Eltron. Poza długoletnim doświadczeniem urządzenia oferowane przez producentów wyposażone są w sprężarki (serce pompy ciepła) cechujące się długą żywotnością (nawet do 80 000 godzin pracy), a także inwerter sterujący częstotliwością pracy sprężarki. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest układ z mniejszą ilością elementów składowych (mniej podatny na awarie).

Pompa ciepła – jak wybrać najmniej awaryjną?

Po przeczytaniu informacji na temat awaryjności pomp i po zapoznaniu się z opiniami użytkowników pojawia się pytanie, czy zatem warto zdecydować się na montaż pompy ciepła? Odpowiedź jest oczywista. Oczywiście, że tak.

Warto pamiętać, że każde urządzenie – czy to będzie telewizor, laptop, piec na opał stały, lodówka lub pralka, każde z nich jest urządzeniem awaryjnym. O awaryjności aut nie wspominając. Dlatego w tym kontekście decyzja o zakupie montażu pompy ciepła, to bardzo dobra decyzja procentująca przez długie lata. Podobnie, jak w przypadku pozostałych urządzeń, tylko odpowiednie podłączenie, instalacja, użytkowanie i konserwacja zapewni długą ich żywotność. I o tym należy pamiętać.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad zakupem pomp, koniecznie wybierz firmę z długoletnim doświadczeniem, z niską awaryjnością jej urządzeń, z montażem pompy wliczonym w koszt zakupu i długim okresem gwarancji. I koniecznie przestrzegaj instrukcji użytkowania, a przez kilkadziesiąt lat będziesz mógł cieszyć się ze świetnej, bezawaryjnej pracy urządzenia.

Polecani producenci:

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę