Choć rządowe dotacje przeważyły o popularności montażu pomp ciepła w Polsce, ale właściciele domów nadal zastanawiają się, jakie są minusy pompy ciepła. Jest to spowodowane głównie tym, że złe opinie o pompach ciepła coraz częściej pojawiają się na niejednym internetowym forum. Trzeba jednak pamiętać, że pompa ciepła, zwłaszcza ta powietrzna, choć dla niektórych osób w Polsce wydaje się być dość niepewną inwestycją, to właściwie zaprojektowana i zainstalowana jest warta swojej ceny! Dlaczego pompa ciepła ma opinie negatywne? Sprawdźmy to!

Pompy ciepła w Polsce

Pompy ciepła, to dla wielu osób w Polsce, dość trudny do zrozumienia temat. Ale trzeba mieć na uwadze fakt, że ogólny poziom “dopasowania” pomp ciepła do budynków znacznie wzrósł w ostatnich latach. Wynika to w głównej mierze ze zrozumienia tej technologii przez firmy instalujące pompy ciepła i oczywiście z rozwoju branży. Grupa docelowa w Polsce również się zwiększyła i z oferty – pompy ciepła gruntowe i powietrzne – konsultacje, projektowanie instalacji, sprzedaż i serwis mogą skorzystać nie tylko firmy i klienci biznesowi, ale także osoby prywatne.

Jak działa pompa ciepła? Piece i kotły c.o. zapewniają ogrzewanie pomieszczeń poprzez dodawanie ciepła do powietrza poprzez spalanie paliwa, takiego jak np: węgiel, gaz ziemny lub olej opałowy. Chociaż wydajności tych urządzeń grzewczych w Polsce stale się poprawiają, nadal pozostają poniżej 100%, co oznacza, że ​​nie cała “dostępna” energia ze spalania jest wykorzystywana do ogrzewania powietrza w budynku. Pompy ciepła działają na innej zasadzie. Energia elektryczna dostarczana do pompy ciepła jest wykorzystywana do przesyłania energii cieplnej między dwoma lokalizacjami. Dzięki temu pompa ciepła może pracować wydajniej, tzn. wytwarza się więcej energii cieplnej niż ilość energii elektrycznej użytej do jej przepompowania. Wydajność pomp ciepła w Polsce znacznie zmieniła się w ciągu ostatnich 15 lat, a przyczyniły się do tego nowe technologie sprężarek, rozmaite konstrukcje wymienników ciepła oraz ulepszony przepływ i kontrola czynnika chłodniczego.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Ogólnie rzecz biorąc, decyzja o zakupie i montażu pompy ciepła to świetny pomysł. Koszty eksploatacji pompy przynoszą oszczędności na rachunkach za prąd, ponieważ mechanizm stojący za pompą ciepła po prostu przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego, a nie go wytwarza. Ale czy pompa ciepła się opłaca? W Polsce coraz częściej powstają domy pasywne, które są bardzo “szczelne” i nie mają dużego zapotrzebowania na ogrzewanie i tam, pompa może z powodzeniem być jedynym źródłem ciepła, co jest z pewnością bardzo opłacalne. 

Pompa ciepła - kontakt

Trzeba jednak pamiętać, że najnowocześniejszy system pomp ciepła nie zrobi wiele, jeśli w domu są przeciągi! Budynki, które nie są wystarczająco izolowane, mogą “przepuszczać” do 20% swojej energii cieplnej, co dodatkowo zwiększa roczne koszty ogrzewania, niezależnie od rodzaju posiadanego systemu ogrzewania. Takie nieocieplone budynki w rezultacie mają większe zapotrzebowanie na ciepło i powoduje to ogromne obciążenie systemów grzewczych i trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz i wtedy pompa ciepła może okazać się chybioną i nieopłacalną inwestycją, a rachunki za ogrzewanie pompą ciepła mogą z pewnością przerażać.

Warto też wiedzieć, że jeśli pompa ciepła w domu jest zbyt mała, system ogrzewania “dodatkowego” będzie nadal często używany i oszczędności energii nie będą z pewnością na oczekiwanym poziomie. Podobnie dzieje się, jeśli pompa ciepła jest “przewymiarowana” i pracuje nieefektywnie, tzn. maszyna wytwarza zbyt dużo ciepła, a jednostka włącza się i wyłącza, co prowadzi do nie tylko do dyskomfortu, ale i do zużycia komponentów pompy ciepła i niepotrzebnego poboru energii elektrycznej w trybie czuwania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Chociaż działanie pompy ciepła jest uzależnione od niewielkiej ilości energii elektrycznej z sieci, pompy ciepła są bardzo wydajnym sposobem na utrzymywanie ciepła w domu lub budynku firmowym. W Polsce, gdzie klimat jest dość umiarkowany, pompy ciepła mogą pracować przez cały rok, nawet przy niższych temperaturach panujących zimą. Jak dobrać pompę ciepła? Podczas konsultacji przed zakupem i montażem pompy ciepła w konkretnym budynku, firmy instalujące pompy ciepła zawsze biorą pod uwagę kilka czynników, takich jak np.:

  • istniejąca izolacja cieplna budynku, 
  • szczelność powietrzna całego obiektu,
  • zapotrzebowanie na ciepło w budynku,
  • rodzaj i wydajność posiadanych elementów centralnego ogrzewania,
  • wykorzystanie przestrzeni wewnątrz domu przez domowników.

Wypada dodać, że kwestia, czy geotermalna, ziemna pompa ciepła jest odpowiednia dla konkretnego domu, będzie zależeć w głównej mierze od wielkości działki, samego podłoża i ukształtowania terenu wokół domu. Trzeba też zwrócić uwagę na istotny fakt, że znalezienie dobrego instalatora pompy ciepła jest absolutnie kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Podobnie jak w przypadku wszystkich systemów ogrzewania, odpowiedni montaż i konserwacja jest kluczem do wydajnej pracy urządzenia. Niektórzy eksperci z tej branży twierdzą, że różnica pomiędzy zużyciem energii przez poprawnie zainstalowaną pompę ciepła waha się w granicach od 10% do nawet 25%! 

Złe opinie o pompach ciepła – dlaczego?

Negatywne opinie o pompach ciepła dotyczą przeróżnych aspektów, ale dla wielu osób w Polsce, kluczową wadą pomp ciepła jest to, że po prostu nie zapewniają one takiego komfortu cieplnego, jakiego oczekują niektórzy właściciele domów. Choć brzmi to naprawdę źle, ale oznacza to po prostu, to jest to system grzewczy, który najlepiej nadaje się do ogrzewania podłogowego i nowoczesnych grzejników. Z tego powodu, w domach podczas montażu pompy ciepła często instalowane są nowe, większe grzejniki, co jest dodatkowym kosztem instalacji, który należy uwzględnić. 

Kolejną kwestią jest zimne powietrze, które wydmuchują skraplacze. Może to być oczywiście postrzegane jako zaleta powietrznej pompy ciepła w upalny dzień, ale ogólnie zalecany jest montaż wlotu i wylotu powietrza o dużej średnicy, jak również aby zasysanie powietrza odbywało się z innego kierunku niż jego odprowadzanie. Niekiedy, w zależności od wielkości pompy ciepła mogą być konieczne pewne przeróbki kanałów, aby uniknąć dodatkowego hałasu oraz zużycia energii przez wentylator.

Dla wielu osób, problemy z powietrzną pompą ciepła w niskich temperaturach obejmują mniejszą wydajność urządzenia i mniejszą podaż ciepła. Z całą pewnością, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, powietrzne pompy ciepła muszą pracować ciężej, ale przecież można powiedzieć to samo o kotłach gazowych i węglowych. W rzeczywistości, polskie pompy ciepła NETSUdoskonale dostosowane do warunków klimatycznych panujących w Polsce i działają wydajnie nawet wtedy, gdy są mrozy i temperatura spada poniżej -25°C. Ale zawsze warto dopytać o sezonowy współczynnik wydajności (SPF) pompy ciepła przed planowanym montażem.  

Kolejnym minusem pomp ciepła jest to, że pompy wymagają energii elektrycznej do działania i nie można całkowicie “odciąć się” od sieci energetycznej. Ale trzeba pamiętać, że energię elektryczną da się wytworzyć przy użyciu innej metody odnawialnej energii, takiej jak fotowoltaika. W Polsce coraz częściej instalowane są pompy ciepła off-grid (tzn. system pompy ciepła “poza siecią”) i jest to układ – pompa ciepła i instalacja PV (tzn. zestaw urządzeń służący do wytworzenia prądu z energii słonecznej). Jest to spowodowane m.in. tym, że najnowsze maszyny cieplne takie jak np. pompy ciepła Buderus mają możliwość współpracy z kolektorami słonecznymi i fotowoltaiką.

Pompa ciepła - kontakt

Ostatnią wadą pomp ciepła (jeśli można to uznać za wadę) jest wygląd powietrznej pompy ciepła, który przypomina klimatyzator. Większość ludzi w Polsce jest przyzwyczajona do tego, że ich systemy grzewcze są w piwnicy, a nie na zewnątrz domu. Ale to co dla jednych jest nieatrakcyjne, dla innych jest główną zaletą, bo np. pompy ciepła Stiebel Eltron są chwalone za kompaktową obudowę.

Czy warto zainwestować w pompy ciepła? – podsumowanie

Jeśli rozważasz montaż pompy ciepła w swoim domu i przerażają Cię duże koszty początkowe i negatywne opinie, to musisz zobaczyć szerszą perspektywę. Korzyści z montażu pompy ciepła w Polsce wyraźnie wskazują, że na dłuższą metę stanowią one przyszłościową inwestycję! Warto też mieć na uwadze fakt, że pompy ciepła plus instalacje solarne to droga do darmowej energii. Łącząc pompy ciepła z panelami słonecznymi, można uczynić swój dom nie tylko ekologicznym, ale i samowystarczalnym! 

Jeśli chodzi o system pompa ciepła w Polsce, Dystrybutor OZE ma duże doświadczenie w prawie wszystkich liczących się markach pomp ciepła na świecie. W przypadku, gdy chodzi o najlepsze powietrzne pompy ciepła, to naprawdę wszystko zależy od nieruchomości. Dokładna analiza przed planowanym montażem, którą przeprowadzają specjaliści z Dystrybutor OZE, jest to kompleksowa ocena również na temat strat ciepła w budynku, która dokładnie określa, jaka pompa ciepła będzie optymalnym wyborem. 

My, w Dystrybutor OZE jesteśmy po to, aby pomóc Ci wybrać idealnie dopasowaną pompę ciepła i podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego budżetu. Po prostu wypełnij formularz na naszej stronie internetowej i uzyskaj bezpłatną i niezobowiązującą opinię i wycenę. Jeśli szukasz najlepszych pomp ciepła przeznaczonych do użytku domowego lub komercyjnego, to skontaktuj się z nami! Umów się na wizytę online, zadzwoń lub napisz do nas już dziś! Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić i jakie pompy ciepła jesteśmy w stanie Ci zaproponować!

Umów się na bezpłatną wycenę
Umów się na bezpłatną wycenę